Od 1 lipca 2018 r. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży z Gdańską Kartą Mieszkańca

Kilka miesięcy temu na moim blogu czytaliście informacje o Karcie Mieszkańca (link do tekstu tu), produkcie dedykowanym osobom mieszkającym lub płacącym podatki w naszym mieście. Okazuje się, że będą na niej również kodowane uprawnienia umożliwiające bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży, młodych gdańszczan. Kto więc jeszcze takiej karty nie ma, musi ją jak najszybciej wyrobić. Teraz będzie to łatwiejsze, bo w związku z ogromnym zainteresowaniem  Kartą Mieszkańca uruchomiono dwa dodatkowe punkty obsługi, w których można wyrobić i odebrać kartę.

Gdzie po Gdańską Kartę Mieszkańca?

Gdańską Kartę Mieszkańca można wyrobić i odebrać w jednym z czterech miejsc:

  1. Punkt w tunelu, przy dworcu PKP Gdańsk Główny,
  2. Sala obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12,
  3. Zespół Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów 74,
  4. ZOM przy ul. Wilanowskiej 2.

Można również złożyć wnioski o Gdańską Kartę Mieszkańca on-line na stronie internetowej www.jestemzgdanska.pl i tylko odebrać jej w jednym z czterech wskazanych powyżej punktów.

Integracja na jednej karcie

Na Gdańskiej Karcie Mieszkańca jest zintegrowana opcja bezpłatnego biletu dla dzieci i młodzieży uczącej się (do 24 lat). Aby dziecko czy nastolatek poruszał się wyłącznie z Gdańską Kartą Mieszkańca i nie musiał wozić ze sobą również legitymacji, uczniowie będą mogli dodać zdjęcie do systemu i dokonać weryfikacji ważności legitymacji do 1 lipca 2018, a następnie do 30 września (każdego roku).

Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży

Warunki jakie należy spełnić, aby korzystać z bezpłatnej komunikacji w Gdańsku:

  1. Być uczniem – podstawówki, gimnazjum lub liceum (do 24 lat),
  2. Posiadać ważną legitymację szkolną,
  3. Posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca (w praktyce oznacza to, że Rodzic lub Opiekun Prawny musi być zweryfikowanym użytkownikiem Karty).

Dotyczy to również dzieci w wieku 4-7 lat. W ich przypadku niezbędne będzie posiadanie jedynie Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Kontrola karty

Podczas kontroli Karta Mieszkańca zostanie przyłożona do czytnika kontrolera w celu identyfikacji użytkownika Karty. Użytkownik dokonuje weryfikacji on-line poprzez wysłanie skanu dokumentu lub poprzez okazanie legitymacji w autoryzowanych punktach dystrybucji Karty Mieszkańca, czyli w autoryzowanym punkcie Karty Mieszkańca przy dworcu PKP Gdańsk Główny (w tunelu) lub w sali obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Dzięki temu, wystarczy aby podczas kontroli, dziecko okazało Kartę Mieszkańca.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: www.jestemzgdanska.pl

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił, że dzieci i młodzież ucząca się do 24 roku życia pojedzie gdańską komunikacją miejską za darmo. Dotyczy to uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów, techników, szkół branżowych i zawodowych w liczbie ok. 64 tys. Warunkiem skorzystania jest posiadanie Gdańskiej Karty Mieszkańca, która funkcjonuje w Gdańsku od kilku miesięcy. Uprawnienie obejmuje także dzieci w wieku 4-7 lat, dzieci do lat 4 poruszają się w naszym mieście komunikacją miejską za darmo.

(źródło: Urząd Miejski w Gdańsku)

Dodaj komentarz