Ścieżki
Mojego
Świata

Od 1 lipca 2018 r. bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży z Gdańską Kartą Mieszkańca

Kilka miesięcy temu na moim blogu czytaliście informacje o Karcie Mieszkańca (link do tekstu tu), produkcie dedykowanym osobom mieszkającym lub płacącym podatki w naszym mieście. Okazuje się, że będą na niej również kodowane uprawnienia umożliwiające bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży, młodych gdańszczan. Kto więc jeszcze takiej karty nie ma, musi ją jak najszybciej wyrobić. Teraz będzie to łatwiejsze, bo w związku z ogromnym zainteresowaniem  Kartą Mieszkańca uruchomiono dwa dodatkowe punkty obsługi, w których można wyrobić i odebrać kartę.

Gdzie po Gdańską Kartę Mieszkańca?

Gdańską Kartę Mieszkańca można wyrobić i odebrać w jednym z czterech miejsc:

  1. Punkt w tunelu, przy dworcu PKP Gdańsk Główny,
  2. Sala obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego przy ul. Nowe Ogrody 8/12,
  3. Zespół Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów 74,
  4. ZOM przy ul. Wilanowskiej 2.

Można również złożyć wnioski o Gdańską Kartę Mieszkańca on-line na stronie internetowej www.jestemzgdanska.pl i tylko odebrać ją w jednym z czterech wskazanych powyżej punktów.

Integracja na jednej karcie

Na Gdańskiej Karcie Mieszkańca jest zintegrowana opcja bezpłatnego biletu dla dzieci i młodzieży uczącej się (do 24 lat). Aby dziecko czy nastolatek poruszał się wyłącznie z Gdańską Kartą Mieszkańca i nie musiał wozić ze sobą również legitymacji, uczniowie będą mogli dodać zdjęcie do systemu i dokonać weryfikacji ważności legitymacji do 1 lipca 2018, a następnie do 30 września (każdego roku).

Darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży

Warunki jakie należy spełnić, aby mieć bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży w Gdańsku:

  1. Być uczniem – podstawówki, gimnazjum lub liceum (do 24 lat),
  2. Posiadać ważną legitymację szkolną,
  3. Posiadać zweryfikowaną Gdańską Kartę Mieszkańca (w praktyce oznacza to, że Rodzic lub Opiekun Prawny musi być zweryfikowanym użytkownikiem Karty).

Dotyczy to również dzieci w wieku 4-7 lat. W ich przypadku niezbędne będzie posiadanie jedynie Gdańskiej Karty Mieszkańca.

Kontrola karty

Podczas kontroli Karta Mieszkańca zostanie przyłożona do czytnika kontrolera w celu identyfikacji użytkownika Karty. Użytkownik dokonuje weryfikacji on-line poprzez wysłanie skanu dokumentu lub poprzez okazanie legitymacji w autoryzowanych punktach dystrybucji Karty Mieszkańca, czyli w autoryzowanym punkcie Karty Mieszkańca przy dworcu PKP Gdańsk Główny (w tunelu) lub w sali obsługi mieszkańców Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Dzięki temu, wystarczy aby podczas kontroli, dziecko okazało Kartę Mieszkańca.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: www.jestemzgdanska.pl

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił, że dzieci i młodzież ucząca się do 24 roku życia pojedzie gdańską komunikacją miejską za darmo. Dotyczy to uczniów szkół podstawowych i wszystkich ponadpodstawowych: gimnazjów, liceów, techników, szkół branżowych i zawodowych w liczbie ok. 64 tys. Warunkiem skorzystania jest posiadanie Gdańskiej Karty Mieszkańca, która funkcjonuje w Gdańsku od kilku miesięcy. Uprawnienie obejmuje także dzieci w wieku 4-7 lat, dzieci do lat 4 poruszają się w naszym mieście komunikacją miejską za darmo.

Jak jeździć za darmo z Kartą Mieszkańca?

Po to, aby nasze dziecko (lub Ty, Drogi Czytelniku, o ile mieszkasz w Gdańsku i jesteś uczniem podstawówki, gimnazjum lub liceum do 24. roku życia), skorzystało z pakietu bezpłatnych przejazdów, należy pomiędzy 1 a 30 września przedstawić zaktualizowaną legitymację szkolną dziecka lub Twoją, Czytelniku. Musi być na niej pieczątka ważności do 30 września 2019. Gdy już posiadamy legitymacje z odpowiednią pieczątką, należy okazać ją w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży (lista powyżej) albo dodać jej skan po zalogowaniu się na swoje własne konto na stronie www.jestemzgdanska.pl Polecam ten drugi sposób – to oszczędność przede wszystkim czasu, ale uwaga – czas weryfikacji wynosi 3 dni. Trzeba się więc pospieszyć, kto jeszcze nie zdążył!

Warto mieć konto na www.jestemzgdanska.pl

Zakładam, że macie już konto na tej stronie. Żeby więc przedłużyć uprawnienia na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży, należy zalogować się na swoje konto. Po tej czynności w zakładce Karty i Pakiety należy zaznaczyć (kliknąć) w prostokąt z imieniem osoby, której chcemy przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów. Następny krok to kliknięcie w przycisk „Dodaj nowy pakiet” i dołączenie wymaganego dokumentu. Szybko, prosto, łatwo, jak wysyłanie maila z załącznikiem. Do zrobienia w domu nawet dziś.

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży – opcje

Aby przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów dla dzieci między od 4. do 6. roku życia, należy kliknąć w przycisk „Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów” i wówczas pakiet zostanie automatycznie dodany do Karty Mieszkańca dziecka. W przypadku dzieci w wieku lat 7, należy również kliknąć w przycisk „Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów” oraz dodatkowo zaznaczyć, do jakiego typu placówki edukacyjnej chodzi dziecko (czy to szkoła, przedszkole czy zerówka).  Jeśli nasza pociecha to przedszkolak lub uczeń zerówki, to trzeba wgrać skan zaświadczenia z tejże placówki. Jeśli brak nam takiego dokumentu, możemy sami złożyć pisemne oświadczenie (rodzic albo opiekun prawny dziecka) ze stosowną informacją, dotyczącą rodzaju placówki i potwierdzić to odręcznym podpisem (całość zeskanować i wgrać). W przypadku dzieci należy przesłać skan dwóch stron ważnej legitymacji szkolnej dziecka.

Trzy dni robocze na weryfikację

Uwaga: wniosek trafiający drogą elektroniczną do Biura Obsługi Klienta, będzie weryfikowany w ciągu 3 dni roboczych. Dlatego warto zrobić to jak najszybciej. Podobnie, gdy chcemy przedłużyć pakiet bezpłatnych przejazdów dziecku między 8. a 24. rokiem życia –  klikamy w „Roczny pakiet bezpłatnych przejazdów”, wgrywamy skany obu uaktualnionych stron legitymacji szkolnej dziecka i gotowe. Tu też musimy pamiętać, że nasz wniosek trafi do Biura Obsługi Klienta i po 3 dniach zostanie zweryfikowany. Do tego czasu lepiej w razie czego mieć bilety na przejazd. No i najważniejsze, bez czego niemożliwy są bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla dzieci i młodzieży – po to, aby wniosek mógł być rozpatrzony pozytywnie, rodzic lub opiekun prawny dziecka musi być zweryfikowanym użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca. O tym, jak nim zostać, już pisałem powyżej i w poprzednim wpisie (zameldowanie w Gdańsku lub opłacanie tu podatków).

(źródło: Urząd Miejski w Gdańsku, materiały prasowe, jestemzgdanska.pl)

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!