Noc Muzeów w Gdańsku: co, gdzie i kiedy?

Przed nami Europejska Noc Muzeów. Już po raz 13-sty odwiedzimy gdańskie i trójmiejskie placówki muzealne i kulturalne o niecodziennej porze.  Na zwiedzanie rezerwujemy sobie w tym tygodniu sobotni wieczór i noc, czyli z 19  na 20 maja. Gdańskie instytucje otworzą się dla zwiedzających od godziny 19. Jak co roku, przygotowano ciekawą ofertę, która w zamyśle organizatorów ma zaciekawić nawet najbardziej wymagających miłośników sztuki, kultury i nauki. Oprócz wystaw i rekonstrukcji historycznych będzie można wziąć udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Co i gdzie obejrzymy oraz jak i czym dojedziemy do placówek muzealnych?

Biblioteka pod piracką banderą

Biblioteka Gdańska PAN podczas tej jednej magicznej nocy zamieni się w prawdziwie morską szalupę i oprócz map, druków, atlasów, rękopisów oraz książek z XVIII i XIX w., będzie można poczuć się jak prawdziwy pirat i wyruszyć na poszukiwanie skarbów w grze przestrzennej „Skrzynia Piratów”. To może być niezła frajda dla odwiedzających w każdym wieku.

Żołniersko w MIIWŚ

W Muzeum II Wojny Światowej będzie można wcielić się w polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej i podejmować strategiczne decyzje, które przybliżą uczestnikom różne losy polskich żołnierzy z tego okresu. Szczegóły znajdziecie w tym linku, ja zaś, przed wyprawą do tej placówki, polecam swój wpis z otwarcia muzeum, który znajdziecie w tym linku.

Wieści z Góry Gradowej

Atrakcje przygotowało także Centrum Hevelianum. Zwiedzający obejrzą cztery wystawy stałe, a także dodatkowo będzie można zwiedzić Galerię Ruchu z kuratorką. Oznacza to możliwość obejrzenia m.in. prawdziwego satelity. Przewidziano tu również pokazy w obserwatorium mobilnym, jak i obserwacje z użyciem teleskopów. Całość uzupełnią wykłady o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Miasto z ruin

Atrakcje odbędą się także w aż 9. oddziałach Muzeum Gdańska. W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, Muzeum Bursztynu, Domu Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Poczty Polskiej zostanie zaprezentowana narracja „Miasto z gruzów…”, z kolei miłośnicy historii Poczty Polskiej w Gdańsku będą mieli okazję zobaczyć nowe materiały dotyczące tragicznej, heroicznej obrony placówki we wrześniu 1939 r.

Przez lądy i morza

Kochacie zagadki? Nie może was w takim razie zabraknąć w Muzeum Archeologicznym. Będzie tu czekać dyplom młodego odkrywcy dla tych, którzy sprawnie rozwiążą zagadki na wystawie. Osoby zainteresowane różnymi rodzajami broni i uzbrojenia zaprasza w tę niezwykłą noc Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Tu na własne oczy będzie możliwość zobaczenia, jak wygląda typowe uzbrojenie morskie. Kto będzie chciał sprawdzić swoje umiejętności manualne, musi  zajrzeć do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie przygotowano warsztaty z szycia sztruksowych zajęcy.

Może trochę orientu?

Kto kocha kulturę japońską, nie zawiedzie się oferta przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. W Oddziale Etnografii „Spichlerz Opacki” zostaną przygotowane warsztaty, na których będzie można m.in. nauczyć się wykonywania latawca japońskiego Koinobori. Z kolei Muzeum Archeologiczne przybliży  afrykańskie zwyczaje i przeprowadzi warsztaty z tworzenia autorskich masek inspirowanych afrykańskimi wzorami oraz warsztaty z nauki gry na bębnach afrykańskich.

Toruńska hitem tegorocznej Nocy Muzeów?

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza również do Oddziału Sztuki Dawnej, gdzie będzie można zobaczyć dzieła i miejsca jeszcze nie prezentowane. Będą to nieudostępnione jeszcze obrazy oraz unikalne ryciny Rembrandta. Będzie można także wejść do pomieszczeń przechodzących obecnie gruntowny remont, a więc Skarbczyka i Wielkiego Refektarza. Na Toruńskiej 1 szykuje się naprawdę ciekawie!

Coś dla najmłodszych

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Gdańska Galeria Miejska pokaże dzieciom, jak tworzyć sztukę za pomocą światła i cieni. Na warsztatach uczestnicy nauczą się wykonywania własnych dekoracji, rekwizytów i lalek, z których potem, co godzinę, będzie otwierany nowy spektakl. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych specjalnie na tę okazję przygotowała coś dla fanów zagadek, labiryntów, pokojów strachów i ucieczek, czyli Escape PJATK, a jeśli podczas zabawy ktoś zgłodnieje, będzie mógł posilić się sushi.

Gratka dla fanów komunikacji miejskiej i starej elektroniki

Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Starej Elektroniki i Techniki – RetroKomp zapraszają tej nocy wszystkich chętnych do nowo otwartego muzeum. W programie przewidziano m.in. grę na retro komputerach,  naukę programowania w języku BASIC (dla młodzieży i dorosłych), naukę  programowania robota w języku ROGO (dla dzieci i dorosłych), naukę programowania w języku LOGO (dla dzieci i dorosłych), pokazy filmów ze starych projektorów, zwiedzanie z przewodnikiem, integracja, networking oraz opowieści z demosceny. Oprócz wystawy Retrokompu, razem z Pomorskim Stowarzyszeniem Sympatyków Transportu Miejskiego będzie można dokładniej zagłębić się w komunikację miejską – jej całokształt, jeśli chodzi o transport autobusowy oraz szynowy. Na każdego pasażera wystawy będą również czekały pamiątkowe bilety okazjonalne. Miejsce wydarzenia to ulica Kotwiczników 10 ab, a link do wydarzenia znajduje się tu.

Co poza Trójmiastem?

W Kartuzach będzie można zobaczyć pokaz tańczących fontann, w Malborku zwiedzić zakamarki Zamku Malborskiego i podziwiać elementy gotyckiej architektury. W Rumii fani motoryzacji będą mogli spędzić niezwykłą noc z zabytkowymi samochodami marki Toyota, a jeśli „Nocne Marki” zapragną stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, to w Tczewie mogą wziąć udział w warsztatach świec żelowych i kolorowych butelek.

Będzie rekord odwiedzających?

Jak mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Europejska Noc Muzeów to wielkie święto muzealników, którzy w nocnej atmosferze mają możliwość zaprezentowania atrakcji, często niedostępnych na co dzień. Noc Muzeów to także wyzwanie organizacyjno-logistyczne, gdyż co roku padają rekordy frekwencji uczestników, a w przedsięwzięciu bierze udział kilkadziesiąt placówek.

Za darmo lub za 1 zł

Wstęp do wszystkich placówek biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów jest wolny lub kosztuje złotówkę. Większość z nich umożliwia zwiedzanie i udział w przygotowanych atrakcjach w godzinach 19:00 – 1:00. Warto jednak uważnie prześledzić program poszczególnych instytucji. Część atrakcji będzie dostępna także w ciągu dnia.

Pełen program atrakcji znajduje się na stronie IKM pod tym linkiem Dodatkowe informacje można także znaleźć na dedykowanym fanpage’u na Facebooku: www.facebook.com/NocMuzeow3City

Jak i czym dojechać na Noc Muzeów w Gdańsku?

Chyba nie warto brać na Noc Muzeów samochodu. Na Noc Muzeów można pojechać tramwajem linii N0. W nocy z soboty na niedzielę,  19/20.05.2018 r., gdański Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi nocną linię tramwajowa N0. Tramwaje linii N0 będą kursować z częstotliwością co około 30 minut w godzinach ramowych 23:00 – 03:30 i wg taryfy nocnej na trasie: Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Brama Wyżynna – Opera – Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Chełm – Łostowice Świętokrzyska. Rozkład jazdy linii N0 w tym linku.

A może zabytkowym tramwajem?

Uruchomione zostaną bezpłatne połączenia autobusowe i tramwajowe, z których część będzie obsługiwana pojazdami zabytkowymi!

Autobusy:

Trasa NM1: Gdańsk Główny – ECS -Brama Wyżynna – Muzeum Narodowe ul. Toruńska – Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA – Brama Nizinna – Westerplatte – rozkład jazdy NM1 w tym linku.

Trasa NM2: Orunia Dolna (ul. Gościnna) – ul. Sandomierska – Gdańsk Gł – rozkład jazdy NM2 w tym linku.

Tramwaj:

Trasa NMT1. Siedlce – Gdańsk Gł – Politechnika Gdańska – Oliwa (pętla przy Parku Oliwskim) – Gdańsk Gł – Siedlce – rozkład jazdy NMT1 w tym linku.

Trasa NMT2: Siedlce – Gdańsk Gł – Nowy Port (Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA II) – Gdańsk Gł  – Siedlce  –rozkład jazdy NMT2 w tym linku.