Ścieżki
Mojego
Świata

Dokąd i za ile polecimy z Gdańska? Część V: Polska i nasi sąsiedzi Litwa, Ukraina, Słowacja, Czechy

Planując wyjazd: czy to na weekend, czy na wakacje i rozpoczynając polowanie na tani bilet, zawsze warto wiedzieć, w jakich kierunkach polecimy samolotem z naszego miasta. Stąd kontynuacja rozpoczętego na początku kwietnia cyklu pod hasłem „Dokąd polecimy z Gdańska”, w którym omówię króciutko wszystkie kierunki obsługiwane przez nasze lotnisko, zamieszczę krótką charakterystykę danych państw, ważną z punktu widzenia turysty, a także spróbuję zmierzyć się z podaniem Wam średniej ceny biletu na danej trasie. Na początku kwietnia pisałem o Skandynawii, potem opisałem, za ile wyskoczymy na Wyspy Brytyjskie, do Europy Zachodniej oraz do Europy Południowej oraz Izraela. Dziś ostatnia część cyklu: kierunki krajowe oraz najbliżsi sąsiedzi, czyli Litwa, Ukraina, Słowacja i Czechy.

Ruszamy w Polskę

Z Gdańska polecimy do trzech dużych polskich miast: Wrocławia, Warszawy oraz Krakowa. Na pierwszy ogień stolica Dolnego Śląska. Wrocławia reklamować zbytnio nie trzeba – nie znam nikogo, kogo nie urzekłoby to miasto. Najtańsze loty już od 34 do 98 złotych w jedną stronę, natomiast za powrót zapłacimy odpowiednio od 80 do 141 złotych (w najtańszej opcji). Loty obsługuje Ryanair. O Wrocławiu pisałem tu i tu.

 

Połączenia ze stolicą od 189 do 213 złotych w jedną stronę w 3 ostatnich dniach maja, powrót w podobnych cenach. Łącznie daje nam to niestety koszt w granicach 400-450 złotych w obie strony. Czerwiec nie przynosi znacznej obniżki cen, najtaniej jest od polowy miesiąca (konkretnie od 18 czerwca), wtedy zapłacimy najtaniej 309 złotych w obie strony. Przewoźnikiem jest PLL LOT.

W czerwcu najtaniej polecimy do Krakowa w dniach: 1, 4, 6, 8, 11, 13, 15, 16, 18, 20, 27. Ceny wówczas wahają się od 40 do 120 złotych. Wracać najlepiej 4, 11, 13, 15, 18, 20, 25, 27, 29 czerwca. Wtedy zapłacimy od 89 do 120 złotych. Loty obsługuje Ryanair. Kraków to nie tylko wspaniałe zabytki i historia, ale i dobre miejsce przed wypadem w Tatry. Tatry kocham miłością bezwzględną, nic więc dziwnego, że bywałem w nich i bywam dość często 🙂

Za wschodnią granicę

Litwa to cieszący się coraz większą popularnością cel naszych wyjazdów, nie tylko weekendowych. Główną destynacją w tym wypadku jest Wilno. Ceny w czerwcu okazyjne – za wyloty płacimy najtaniej od 39 do 108 złotych, za powrót odpowiednio od 76 do 119 złotych. Dolecimy tam liniami Wizzair.

Kiedyś usłyszałem, że najpiękniejszym polskim miastem jest Lwów. Ta opinia jest zaskakująco często powtarzana i chyba coś w tym jest. To pełne zabytków miasto, leżące na Ukrainie, z pięknym rynkiem, Cmentarzem Łyczakowskim, Gajem Szewczenki i śladami polskości kusi. W czerwcu sytuacja z cenami biletów wygląda następująco: w dniach: 1, 4, 8, 11, 15, 16, 18, 22, 24, 25 wylecimy do Lwowa za cenę od 169 do 284 złotych, a jeśli zdecydujemy się wrócić do Gdańska w dniach: 4, 8, 11, 15, 18, 22, 24, 25 zapłacimy od 163 do 278 złotych. Również dolecimy tam liniami Wizzair.

Do stolicy Ukrainy na lotnisko Kijów – Żulany pod koniec maja raczej tanio już nie dolecimy z Gdańska – ceny w granicach od 358 do 514 złotych, a nawet więcej. Znajdziemy jeszcze w miarę rozsądne oferty na czerwiec: od 296 do 318 złotych w jedną stronę, ale to i tak jest kwota, która daje nam dość porządnie po portfelu. Loty obsługuje linia Wizzair.

Może na południe?

Do naszych południowych sąsiadów: Czech i Słowacji, nie mamy  w tej chwili niestety bezpośredniego połączenia lotniczego. Musimy więc lecieć przez Warszawę. Polecam najpierw dostać się na lotnisko Chopina w Warszawie, stamtąd są możliwości lotów np. do Pragi od 409 złotych w obie strony , do Bratysławy za niecałe 200 złotych w obie strony, czy do Koszyc w granicach 530 złotych w obie strony. Nie są to jednak ceny niskie – z Gdańska o wiele taniej jest lecieć na północ i zachód Europy, niż na południe. Koszyce to interesująca destynacja, bywam tam często, o czym pisałem tu.

Podsumowanie

O czym warto pamiętać jadąc do wymienionych wyżej polskich miast czy krajów?

  • W lotach krajowych oraz na Litwę, Słowację i do Czech możemy lecieć na podstawie dowodu osobistego,
  • Paszport jest niezbędny do wizyty na Ukrainie,
  • Walutą na Ukrainie są hrywny. 1 hrywna kosztuje 0,14 zł.
  • Pamiętajcie o ilości bagażu, który możecie ze sobą wziąć (o polityce bagażowej linii lotniczych pisałem tu),
  • Spokojnie dogadacie się we wszystkich tych krajach po angielsku,
  • Tani bilet o tej porze roku jest już trudno dostępny, ale warto polować na okazje cenowe latem!

 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!