Ścieżki
Mojego
Świata

Dokąd i za ile polecimy z Gdańska? Część IV: południowa Europa i Izrael od 95 zł w jedną stronę

Planując wyjazd: czy to na weekend, czy na wakacje i rozpoczynając polowanie na tani bilet, zawsze warto wiedzieć, w jakich kierunkach polecimy samolotem z naszego miasta. Stąd kontynuacja rozpoczętego na początku kwietnia cyklu pod hasłem „Dokąd polecimy z Gdańska”, w którym omówię króciutko wszystkie kierunki obsługiwane przez nasze lotnisko, zamieszczę krótką charakterystykę danych państw, ważną z punktu widzenia turysty, a także spróbuję zmierzyć się z podaniem Wam średniej ceny biletu na danej trasie. Na początku kwietnia pisałem o Skandynawii, potem opisałem, za ile wyskoczymy na Wyspy Brytyjskie oraz do Europy Zachodniej. Dziś – Europa Południowa oraz Izrael.

La dolce vita

Europa południowa to oczywiście Włochy – kraj od lat wybierany przez Polaków na wyjazdy turystyczne, związane ze zwiedzaniem zabytków czy audiencją u papieża. Italia to nie tylko wspaniała kultura i sztuka, nie tylko siedziba Stolicy Apostolskiej, ale patrząc z historycznego i politycznego punktu widzenia – najważniejsze dla rozwoju europejskiej cywilizacji państwo. To kolebka naszej kultury, wiedzy, cywilizacji, kościoła. Stąd szły prądy filozoficzne, kulturalne, mody, epoki, trendy kulinarne, stąd papieże rządzili Europą przez stulecia.

Sztuka na każdym kroku

Przyjeżdżając do Włoch obcuje się na co dzień ze sztuką o takiej jakości i w takiej ilości, jakiej próżno szukać gdzie indziej. Nikogo tam nie dziwi fakt zamieszkiwania w liczącym kilkaset lat budynku czy palazzo na fundamentach pamiętających imperium rzymskie. Jeśli oprócz leżenia na plaży uwielbiacie muzea, interesujecie się historią, lubicie dobrze zjeść – to Włochy są idealnym miejscem na wyjazd czy to na weekend, długi weekend czy urlop.

Kierunek: Włochy

Mamy szczęście mieszkać w mieście, które oferuje całkiem sporą liczbę połączeń lotniczych do Włoch. Z Rębiechowa polecimy bezpośrednio do Mediolanu, Neapolu, Pizy, Rzymu. Ceny wylotów w maju i czerwcu do Mediolanu, miasta będącego jedną ze światowych stolic mody,  prezentują się tak : od 73-74 zł w dniach 14 i 15 maja w jedną stronę. Z powrotem trzeba się spieszyć jest jedna oferta za 73 zł pod koniec miesiąca – dokładnie 31 maja. Są oferty lotów w granicach 209-270 zł w obie strony. Ważna uwaga – loty odbywają się do Bergamo. Polecimy tam z linią Ryanair. W czerwcu mamy również kilka fajnych ofert, między innymi wyloty od 89 zł z Gdańska do Bergamo (8 i 18 czerwca). Powrót do Gdańska najtańszy 26 czerwca (89 zł), oraz w dniach: 2, 17, 14, 22, 25, 26, 28 czerwca (97-169 zł).

Mroczny czar Neapolu

Neapol trzeba zobaczyć koniecznie. Każdy ma własne zdanie na temat tego miasta. Jednych zachwyca, innych odrzuca. Ja chcę do niego wrócić, by poznać miasto jeszcze lepiej i spróbować do końca odkryć w nim to, czego w pierwszej chwili nie widać, a co jest duszą tego niepowtarzalnego miejsca. Częściowo już mi się to udało, o czym pisałem tu.

Słońce, mafia, wulkan

Do Neapolu, będącego wspaniałą bazą wypadową do Pompejów, Sorrento i Positano, polecimy w maju od 237 zł w obie strony (jeśli wybierzemy wylot 10 maja, a wrócimy 14 maja). Inne połączenia kształtują się w granicach 106-165 zł za wylot z Gdańska w dniach (7, 14, 17, 24 maja), powrót za 137-224 zł w dniach 14, 17, 21, 24 maja. W czerwcu znajdziemy wyloty od 93 zł chociażby 11 i 18, natomiast wrócić możemy również w rozsądnych granicach cenowych 93-183 zł (7, 18, 21, 28 czerwca). Wybierzemy wówczas linie Ryanair.

Z Gdańska polecimy do włoskiej Pizy, miasta rozsławionego charakterystyczną krzywą wieżą w maju od 200 zł w obie strony. Najbardziej okazyjne są oferty wylotu 11 maja i powrotu 25 maja w cenie 72 – 128 zł. Najlepiej wybrać dni: 7, 11 i 14 maja na wylot z Gdańska oraz 11, 25, 28 na powrót  z Pizy. W czerwcu ceny zaczynają się od 97 zł w jedną stronę. Najlepsze oferty na wyloty są w dniach: 4, 8, 11, 15, 18, 26, wracać najlepiej 4, 11, 15, 18, 22, 25, 26 czy 29 czerwca (29 wrócimy za 98 zł!). Oferty również dotyczą przelotów z linią Ryanair.

Wieczne miasto

Wszystkie włoskie atrakcje i tak bledną przy jednym mieście. Rzymu reklamować zbytnio nie trzeba, to kolebka naszej cywilizacji i kultury. Miasto trwające od tysiącleci, siedziba imperium, jedno z najważniejszych ośrodków miejskich w historii ludzkości. Byłem tam w listopadzie i chodziłem w krótkim rękawku (28 stopni!). Za ile polecimy tam w maju? Tanio już niestety nie będzie, ceny od 281 zł w jedną stronę. Za powrót zapłacimy ponad 300 złotych. Najtańsze oferty na wyloty w dniach: 11, 12, 14, 16, 18, 21-23, 25, 27-28 maja, na powrót 13 i 18 maja. W czerwcu podobnie od 554 zł w obie strony. Najtaniej wyjdzie, gdy wylecimy: 4, 6, 10, 13, 15, 19-20, 25-26 czerwca, a wracać będziemy 6 czy 27 czerwca. Trudno też będzie o tanie bezpośrednie loty – oferty, o których piszę, są z przesiadkami np. w Wiedniu (linie Wizzair, Vueling czy Eurowings).

Grecja to nie tylko Akropol

To też nie tylko Ateny, do których polecimy bezpośrednio z Gdańska. Połączenie lotnicze stwarza dobrą okazję, by na żywo zobaczyć Akropol i Rivierę Olimpijską. Do Aten polecimy w maju od 260 zł w obie strony. Za 114 czy 183 zł wylecimy z Gdańska 14, 18, 21, 25 maja. W tych samych dniach powroty kształtują się w cenach od 146 – 237 zł.  Możemy za to spokojnie szykować się na czerwiec – tu więcej ciekawych propozycji. Między innymi wyloty za 128 zł i powrót za 93-95 zł.

Może na Maltę?

O tym miejscu wiem tyle, ile nauczyłem się w szkole i poczytałem w przewodnikach. Połączenie z Rębiechowa stwarza okazję, by udać się na tę wyspę i sprawdzić jej turystyczne walory. Polecimy na Maltę w maju od 427 zł w obie strony z linią Ryanair. W czerwcu taniej od 314 zł w obie strony.

Do kraju Jezusa

Izrael to jedna z najlepszych destynacji turystycznych. O tym, czemu tak jest, pisałem obszernie na moim blogu, relacjonując wizyty w Tel-Avivie, Jerozolimie, Tyberiadzie, Nazarecie, Hajfie i innych miejscach, jak choćby Betlejem. Gdańsk od lotniska Ben Gurion dzieli około 4,5 godzin lotu. Polecimy tam w maju od 190 zł w obie strony! Okazyjne wyloty z Gdańska są dniach: 11, 14, 18 maja – tylko za 95 zł. Jeśli chcemy również bardzo tanio wrócić, mamy dwie oferty: 25 i 28 maja za 95 i 122 zł. W czerwcu też całkiem nieźle, są dostępne przeloty od 246 zł w obie strony. Najtaniej możemy wylecieć z Gdańska: 4, 15, 18 czy 25 czerwca, a wracać: 8, 15, 22 czy 25 czerwca. Ceny wówczas nieznacznie przekraczają 100 zł.

Do nastawionego na obsługę ruchu turystycznego Eljatu niestety tanich połączeń już nie znajdziemy. Ceny w maju i czerwcu zaczynają się od 500 zł w jedną stronę. Warto wspomnieć, że ten kierunek najlepiej obierać zimą, wtedy mamy szereg lotów do lotniska Ovda za naprawdę małe pieniądze.

Podsumowanie

Do atrakcyjnych turystycznie krajów Europy Południowej: Włoch, Grecji, Malty, a także do Izraela bez problemu dostaniemy się z Gdańska. O czym warto pamiętać jadąc do wymienionych wyżej krajów?

  • W Grecji, Włoszech i na Malcie nie potrzebujemy paszportu, wystarczy nam dowód osobisty,
  • Paszport jest niezbędny do wizyty w Izraelu – zamiast wizy wjadowej/wyjazdowej dostaje się karteczki: różową i niebieską, lepiej ich nie gubić podczas wizyty w tym kraju,
  • Walutą w Grecji, Włoszech i na Macie jest euro, które kosztuje – średni kurs z dziś, 29.04.2018 r.  – 4,25 zł, trzeba o tym pamiętać, stołując się w południowej Europie (o tym, jak nie zbankrutować pisałem tu, jak jeść za granicą pisałem tu),
  • Walutą w Izraelu jest szekel izraelski, kosztujący – średni kurs z dziś, 29.04.2018 r. – 0,98 zł. Tanio w Izraelu nie jest.
  • Pamiętajcie o ilości bagażu, który możecie ze sobą wziąć (o polityce bagażowej linii lotniczych pisałem tu),
  • Południowa Europa jest dla nas rejonem przede wszystkim atrakcyjnym turystycznie, miejscem, gdzie są wspaniałe plaże, zabytki i kuchnia,
  • Izrael jest krajem stosującym czasem ostre kontrole osobiste, trzeba mieć to na uwadze. Jak wygląda taka kontrola, pisałem tu.
  • Spokojnie dogadacie się we wszystkich tych krajach po angielsku, choć zdarzało mi się na ulicach Neapolu spotkać z dość nieprzyjemną odmową rozmowy w tym języku,
  • Tani bilet o tej porze roku jest już trudno dostępny, ale warto polować na okazje cenowe latem – w końcu mamy dopiero wiosnę!

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!