Ścieżki
Mojego
Świata

Dokąd i za ile polecimy z Gdańska? Część III: Europa Zachodnia wiosną dostępna od 63 zł!

Planując wyjazd: czy to na weekend, czy na wakacje i rozpoczynając polowanie na tani bilet, zawsze warto wiedzieć, w jakich kierunkach polecimy samolotem z naszego miasta. Stąd kontynuacja rozpoczętego kilkanaście dni temu cyklu pod hasłem „Dokąd polecimy z Gdańska”, w którym omówię króciutko wszystkie kierunki obsługiwane przez nasze lotnisko, zamieszczę krótką charakterystykę danych państw, ważną z punktu widzenia turysty, a także spróbuję zmierzyć się z podaniem Wam średniej ceny biletu na danej trasie. Na początku kwietnia pisałem o Skandynawii, potem opisałem, za ile wyskoczymy na Wyspy Brytyjskie. Dziś sprawdzimy, za ile polecimy z Rębiechowa do Europy Zachodniej.

2,50 EU za currywurst, a ile za bilet lotniczy?

Kto z Was uwielbia tradycyjną niemiecką potrawę, serwowaną w ulicznych barach w całych Niemczech, czyli currywurst? No dobra, o ile wurst, czyli kiełbaska, jest tradycyjnie niemiecka, o tyle ten sos curry – z przyprawy curry i bodajże przecieru pomidorowego, choć dostępne są różne wersje – już chyba mniej. Niemniej Niemcy to solidna, ciężkostrawna kuchnia, a więc właśnie uwielbiany przeze mnie currywurst – o nowoczesnej architekturze, której widok oszałamia, czy zabytkowych starówkach, już nie wspominając. Byłem w Niemczech raz i na pewno wybiorę się tam znów, bo nasi zachodni sąsiedzi to jedna z najciekawszych destynacji wycieczkowych w Europie.

Nad Men

Cóż, do Frankfurtu, który jest centrum finansowym naszego zachodniego sąsiada, tanio w najbliższym czasie nie polecimy. Pod koniec kwietnia bilety z Gdańska są dostępne od 263 złotych w jedną stronę i to z przesiadką w Warszawie. W maju za 257 złotych w obie strony, Lotem lub nieco drożej z Lufthansą, w czerwcu ceny w jedną stronę również rozpoczynają się od 251 złotych.

Uwaga na wiatr!

Kolejną destynacją dostępną z Gdańska jest Dortmund. Uwaga: czasem przy lądowaniu w Dortmundzie mocno wieje i kołysze samolotem, wiem o tym z autopsji  🙂 miałem przesiadkę na lotnisku w Dortmundzie lecąc na Bałkany. Nie powinno jednak to Wam specjalnie przeszkadzać, ot zwykła turbulencja. Polecimy tam pod koniec kwietnia za 456 złotych z Ryanair i Wizzair, najtaniej wychodzi przelot 24 i 25 kwietnia (209 zł), a powrót (za 251-376 zł).  W maju jest nieco taniej, możecie wylecieć z Gdańska już od 63-89 zł (9, 16, 17 maja), a powrót macie od 147 zł, najtaniej jest 15, 26, 27, 29 maja (149-209 zł). Czerwiec okazyjny – loty w obie strony mogą Was wynieść – uwaga! – tylko 147 zł, jeśli dobrze pokombinujecie. Przewoźnicy oferujący najatrakcyjniejsze ceny to znów:  Wizzair i Ryanair. Najtaniej jest w dniach: 6-9, 12-14, 19-23 i 26-29  (wszystkie wyloty z Gdańska poniżej 100 zł), wrócić najlepiej 12, 13, 24 lub 26 czerwca (84-105 zł).

Niemcy to oczywiście również Monachium. W kwietniu loty cenowo przedstawiają się dosyć drogo od 218 zł w jedną stronę. W maju również podobne, a  nawet nieco wyższe, zaczynają się od 228 zł w jedną stronę. Loty obsługuje LOT i Lufthansa.  Najlepiej wylecieć: 2-5 maja oraz w dniach: 10, 16, 18, 19, 22, 24, 26 maja, a wracać 4, 6, 7, 10, 13, 15, czy 23 maja. Czerwiec od 218 zł w jedną stronę, polecicie z LOT-em (przesiadka w Warszawie) lub bezpośrednio z Lufthansą.

Hamburg czy Kolonia?

Kolejne słynne niemieckie miasto, do którego polecimy bezpośrednio z Gdańska, to Hamburg. W kwietniu bilety zaczynają od 398 zł w obie strony, w maju od 336 zł w czerwcu nawet od 233 zł.

Kolonia dostępna jest w kwietniu od 379 zł obie strony. Najbardziej opłacalna opcja wylotu w dniach: 24 i 25 kwietnia a powrót: 26 i 28 kwietnia. W maju polecimy od 318 zł tam i z powrotem. Wyloty z Gdańska w dniach: 3, 6, 8, 10, 11, 15, 19 są najbardziej opłacalne (189-339 zł). Przyloty do Gdańska w dniach 12, 15, 22, 26, 29 (w granicach: 129-193 zł). W czerwcu tani bilet z Gdańska można trafić już za 63 zł, a powrót w granicach 120-170 zł. Polecimy najtaniej z linią Wizzair.

A może by tak na tulipany?

Podobno wiosną w Holandii tulipany zapierają dech w piersiach. Do Amsterdamu w kwietniu polecimy z Gdańska za ponad 600 zł w obie strony z LOT-em ale z przesiadką w Warszawie. Bezpośredni lot jest dość drogi, kosztuje 1135 zł w obie strony (obsługiwany przez KLM). W maju ceny rozpoczynają się od 485 zł (pod koniec miesiąca) do ponad 700 zł w obie strony. Czerwiec podobny cenowo. Tańszą opcją dostania się do stolicy Holandii jest połączenie chociażby z Eindhoven, następnie przejazd FlixBusem – ceny już od 39 zł (Eindhoven-Amsterdam).

Przeloty do i z Eindhoven w kwietniu drogie, ale warto pomyśleć już o majówkach z wypadem do Amsterdamu. Maj bowiem jest atrakcyjniejszy cenowo polecimy od 84 złotych w jedną stronę. Warto sprawdzać ceny na bieżąco, w tej chwili najtaniej wylecimy 17, 19, 24 maja (84-99 zł), a wrócimy do Gdańska 27, 28, 30 (73-89 zł). W czerwcu również możemy polecieć w obie strony za niecałe 200 zł, (a nawet za 158, wylatując 15 czerwca, a wracając do Gdańska 19 czerwca). Loty Gdańsk -Eindhoven najatrakcyjniej wypadają z linią Wizzair.

Na skraj kontynentu

Nigdy jeszcze nie byłem w Portugalii. Do Lizbony w kwietniu trudno już znaleźć okazyjną ofertę, ale poczekajmy do maja. Tu całkiem obiecująco: 458 zł w obie strony, wystarczy tylko dobrze poszukać. W czerwcu również znajdziemy ciekawe oferty. Wyloty z Gdańska za 129 zł w dniu 19 czerwca to rarytas, ze stolicy Portugalii do Gdańska polecimy za 131 i 189 zło – 12 i 16 czerwca.

Byłem za to w Hiszpanii i wow! Warto tam pojechać, choćby nie wiem co! Do Alicante raczej już w kwietniu z Gdańska nie polecimy tanio, bo musielibyśmy na to przeznaczyć minimum 759 zł.  W maju jest to koszt od 489 zł, a w czerwcu możemy złapać bilet za 351 zł w obie strony.

Do Barcelony w kwietniu koszt biletu nieco odstrasza (ponad 600 zł) ale za to w maju wprawne oko wypatrzy loty za 335 złh w obie strony (jest nawet opcja jeszcze tańsza za 298 zł). W dniach 13 i 17 czerwca planując wylot i powrót zapłacimy tylko 379 zł. Do Alicante polecimy z linią Ryanair, a do Barcelony z linią Wizzair.

Paryski urok

Nie ma zachodniej Europy bez Francji. O dziwo, nie ciągnie mnie nad Sekwanę. Dlaczego? Nie wiem. Bardzo lubię kuchnię francuską, marzę, by przejść się paryskimi uliczkami, zobaczyć muzea, wieżę Eiflfla, ale… No właśnie, nigdy nie interesowałem się podróżą do Paryża. Być może ten tłum turystów, których nigdy nie brakuje w tym mieście, tak na mnie działa, a może coś jeszcze innego? Nieważne 🙂 Na lotnisko Paryż – Beauvais polecimy bezpośrednio z Gdańska w kwietniu za 468 zł. W maju sporo ciekawych ofert, jeśli polecimy z Gdańska w dniach 9, 16, 20, 23 czy 27 maja zapłacimy w jedną stronę od 109 do 169 zł. Wracając do Gdańska 13,16, 20, 23 i 30 maja zapłacimy od 99 do 187 zł. Warto! Czerwiec fantastyczny – ceny z Gdańska od 99 zł, a z Paryża od 89 zł. Nic tylko się pakować!

Tam, gdzie tort Sachera smakuje najlepiej

Z Gdańska do Austrii? Tak! Do samego Wiednia możemy dolecieć nawet za 318 zł jeśli wylecimy 27 kwietnia, a pozostaniemy w stolicy Austrii krótko, tylko do 29. W maju same okazje! W obie strony polecimy od 173 zł. W czerwcu podobnie jak w maju za wylot zapłacimy od 84 zł, a wrócić do Gdańska możemy w granicach 105-119 zł, jeśli wybierzemy odpowiedni dzień. Kusi mnie, by pojechać tam i skosztować na miejscu słynnego tortu Sachera, podobno tak dobrze smakuje tylko w Wiedniu:)

Podsumowanie

Do większości atrakcyjnych turystycznie krajów Europy Zachodniej bez problemu dostaniemy się z Gdańska. Problemem na dziś może być jednak już względnie wysoka cena za lot.  Niemniej można znaleźć kilka fajnych okazji, by kupić tani bilet i zwiedzić np. Paryż za mniej niż 200 zł w obie strony. O czym warto pamiętać jadąc do wymienionych wyżej krajów?

  • Nie potrzebujemy tam paszportu, wystarczy nam dowód osobisty,
  • Walutą jest euro, które kosztuje – kurs dziś  – 4,18 zł, trzeba o tym pamiętać, stołując się w zachodniej Europie (o tym, jak nie zbankrutować pisałem tu, jak jeść za granicą pisałem tu),
  • Pamiętajcie o ilości bagażu, który możecie ze sobą wziąć (o polityce bagażowej linii lotniczych pisałem tu),
  • Zachodnia Europa jest dla nas rejonem bliskim kulturowo, więc nie należy obawiać się popełnienia jakiejś wielkiej gafy czy niegrzeczności, wynikających z odrębności kulturowej,
  • Spokojnie dogadacie się we wszystkich tych krajach po angielsku. Wyjątkiem jest Paryż, którego mieszkańcy lubią wyjątkowo manifestować przywiązanie do języka ojczystego, nie przejmując się turystami,
  • Tani bilet o tej porze roku jest już trudno dostępny, ale warto polować na okazje cenowe latem – w końcu mamy dopiero wiosnę!

 

 

 

 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!