Ścieżki
Mojego
Świata

Dokąd i za ile polecimy z Gdańska? Część I: Skandynawia już od 15 zł

Planując wyjazd: czy to na weekend, czy na wakacje i rozpoczynając polowanie na tani bilet lotniczy, zawsze warto wiedzieć, w jakich kierunkach polecimy samolotem z naszego miasta. Stąd zaczynam cykl pod hasłem „Dokąd polecimy z Gdańska”, w którym omówię króciutko wszystkie kierunki obsługiwane przez nasze lotnisko, zamieszczę krótką charakterystykę danych państw, ważną z punktu widzenia turysty, a także spróbuję zmierzyć się z podaniem Wam średniej ceny biletu na danej trasie. Na pierwszy ogień pójdzie Skandynawia.

Z Gdańska do całej Skandynawii

Cała Skandynawia – cóż to znaczy? Z geograficznego punktu widzenia to kraje leżące na półwyspie skandynawskim, a więc Szwecja, Norwegia oraz Finlandia. Tymczasem z historycznego punktu widzenia Skandynawia to Szwecja, Norwegia i Dania, powiązane ze sobą historycznie i kulturowo. Co zatem z Islandią i Finlandią? Islandia przez wieki należała do Danii, a Finlandia również przez wieki podlegała Szwecji. Dla potrzeb tego tekstu i żeby było po prostu łatwiej usystematyzować to, co chcę Wam przekazać, przyjmijmy za Skandynawię Szwecję, Danię, Norwegię, Finlandię i Islandię. Ceny biletów lotniczych do Skandynawii bywają najróżniejsze. Spróbowałem zmierzyć się z nimi za pomocą wyszukiwarki (parametry wyszukiwania: jedna osoba dorosła, klasa ekonomiczna, mały bagaż podręczny). Co mi wyszło?

Polujemy na tani bilet lotniczy

To trudna sztuka. Dlaczego? Bo cena jest wypadkową wielu czynników. Zależy nie tylko od atrakcyjności danego miejsca, odległości lotniska od celu naszej podróży, ale i od dnia tygodnia oraz miesiąca. Wiadomo, że w wakacje, święta czy długie weekendy bywa z reguły o wiele drożej. W wyszukiwarce lotów można spotkać prawdziwe okazje cenowe (mi udało się praktycznie za pół darmo polecieć zarówno do Malezji, jak i Nowej Zelandii oraz Australii), nie zawsze jednak możliwe jest, że zakupimy tani bilet lotniczy. Jak to wygląda w przypadku Skandynawii i lotów z Gdańska? Zobaczmy!

Tchnienie fiordów

Na początek Norwegia, z którą Gdańsk jest znakomicie skomunikowany. Któż nie chciałby zobaczyć urokliwego Bergen, fiordów, białych nocy? Z naszego miasta bez problemów polecimy do Oslo – Torp, Oslo – Gardeomen, Bergen, Stavanger, Kristiansand, Alesund, Haugesund, Tromso oraz Trondheim.  Tym bardziej, że hasło: tani bilet lotniczy w przypadku Norwegii jest absolutnie prawdziwe.

Do Norwegii nawet za 15 zł

Najtańszy lot z Gdańska do Oslo w kwietniu w dniach 11-14 oraz 18-20, za jedyne 15 złotych w jedną stronę. Powrót najtańszy 15 i 18 kwietnia również za 15 złotych oraz 12, 16, 17 kwietnia za 16 złotych – to propozycja Ryanair, czyli taka wyprawa byłaby kombinacją lotów linii Wizzair i Ryanair. W maju ci sami przewoźnicy również oferują atrakcyjne cenowo połączenia. Koszt od 34 zł za osobę, w jedną stronę (wyloty 2-5, 8-12, 15-19, 23, 24, 26, 30 maja), powroty również w tej cenie: (2, 7, 8, 12-15, 20-22, 24, 26-30 maja). Rozpiętość cen jest ogromna, bo możemy lecieć nawet za 1600 zł w jedną stronę, jednak w miarę łatwo można jeszcze upolować tani bilet lotniczy do krainy fiordów.

Tani bilet, odległe lotnisko

Ceny zależą również od lotniska, na którym chcecie lądować. Najtaniej jest na Oslo Torp, ale od portu lotniczego dzieli jeszcze spora odległość do samego miasta. Cena dojazdu autobusem w granicach 190 koron norweskich, a czas przejazdu około 1,5 godziny. Loty do lotniska Gardermoen, zdecydowanie bliższego centrum Oslo, są dostępne od 133 złotych w jedną stronę w dniach 11 i 25 maja. Niestety, powrót kosztuje już ponad 300 złotych.

Do Bergen tanio, ale…

Trzy lata temu poleciałem do Bergen za 80 zł w obie strony. Niestety, na miejscu jest bardzo drogo. Warto jednak pamiętać, że Norwegia jest krajem bardzo drogim i podstawowe śniadanie może tu kosztować nawet 60 zł, o obiedzie już nie wspominając (piwo 0,4 l to koszt ok. 40 zł, chleb 10, porcja zupy rybnej 90 zł).

A może do krainy wulkanów?

Kolejną skandynawską destynacją dostępną z Rębiechowa jest Islandia. Mi udało się polecieć do Reykjaviku 3,5 roku temu w dobrej cenie, bo zaledwie 49 złotych liniami Wizzair (to mój pierwszy wpis na bloga, łza się w oku kręci;). Za ile polecielibyśmy teraz?

Reykjavik na wiosnę

W kwietniu najtańsze opcje na Islandię to:

– sobota, 14 kwietnia za 281 zł,

– piątek, 13 kwietnia za 293 zł,

– poniedziałek, 16 kwietnia za 338 zł,

Najtańszy powrót w dniach 7, 14, 19 kwietnia to koszt w granicach 147-189 zł. Jak ceny kształtują się w maju? Do Islandii polecimy 5 maja za 169 zł, 8 maja za 189 zł i 10 maja 149 zł w jedną stronę. Powrót już nieco droższy: najtaniej zapłacimy za5, 7 i 29 maja odpowiednio: 341, 432 i 472 złote za bilet. Cena nie jest najniższa, ale Islandia warta jest tego, by tam polecieć, płacąc za bilety nawet więcej, niż kosztował mnie lot do położonego o wiele dalej Izraela.

Do Kopenhagi? Najtaniej przez Malmo

Z Gdańska polecimy również do Danii, konkretnie do Kopenhaga Billund/Legoland oraz Aarhus. Koszt biletu do Kopenhagi wyniósł aż 270 zł w jedną stronę. Jeśli chcecie nieco taniej, to najlepiej polecieć z Gdańska do szwedzkiego Malmo i stamtąd przejechać do Kopenhagi. W kwietniu wyloty są już od 39 zł (21.04) i 41 zł (12 i 21.04). Powrót do Gdańska 15 i 29 kwietnia za 39 złotych oraz 5, 7-9, 11, 12, 14, 15, 21 za 41 zł.

W maju wyloty do Kopenhagi są po: 39 zł (4.05), 57 zł (11.05) i 74 zł (25.05), powrót do Gdańska możliwy w podobnych cenach. Po przylocie na lotnisko do Kopenhagi należy wybrać bus z lotniska Strup w granicach 150 złotych i już jesteśmy w stolicy Danii. O wiele taniej polecimy do Aarhus, bo już za 34 zł w jedną stronę.

Finlandia w zasięgu ręki (ale niekoniecznie portfela)

Gdańsk jest lotniczo połączony również z Finlandią. Z Rębiechowa polecimy do Turku i Helsinek. Za ile? Gdańsk – Turku w kwietniu to koszt 105 i 109 zł w dniach 13 i 20 kwietnia, powrót jest możliwy nawet za 42 złote w dniach: 6, 15 i 22 kwietnia. W maju polecimy od 75 zł w jedną stronę, ale to sporadyczne przypadki. Zazwyczaj trzeba będzie wydać ponad 100 zł w jedną stronę. Średni koszt biletu w obie strony to ok. 350 zł. Do Helsinek jeszcze drożej, bo od 229 zł za wylot z Gdańska i ponad 300 zł za powrót. To najtańsza aktualnie opcja. W maju taki lot będzie kosztował od 216 zł w jedną stronę.

Nie tylko Ikea

Gdańsk jest bardzo dobrze skomunikowany także ze Szwecją. Polecimy bezpośrednio na lotniska: Sztokholm – Skavsta, Sztokholm – Arlanda oraz do Malmo i Vaxjo. Ceny  dla przewoźników Ryanair i Wizzair do Sztokholmu w kwietniu to 34 zł na wylot (w dniach: 11-14, 17-21, 24-26.04). Powrót również za niewielkie pieniądze, bo jedyne 31 zł w dniach (5, 7-12, 16-18 czy 29.04). Oferty dotyczą przewoźników Ryanair i Wizzair. W maju podróż lotnicza do kraju Ikei to wydatek rzędu 31-34 zł za wyloty w dniach 3-5, 8-10, 16, 18, 19, 22-26, 30-31.05 oraz za tę samą cenę przylot do Gdańska w dniach 13, 14, 16, 20-23, 27-30.05. W tej cenie dolecimy na lotnisko Skavsta, położone dość daleko od samego miasta, więc niestety doliczyć trzeba dojazd autobusem rzędu około 70 zł w jedną stronę. Warto uwzględnić transport łączony autobus-kolej z wcześniejszą rezerwacją, który jest nieco tańszy i kosztuje 47 zł.

Podsumowanie

O czym warto wiedzieć lecąc z Gdańska do krajów skandynawskich: Norwegii, Danii, Szwecji, Finlandii i na Islandię?

– wystarczy nam tu dowód osobisty, nie paszport,

– lecąc tanimi liniami możemy wziąć na pokład określoną liczbę bagażu, za więcej bagażu musimy płacić (o polityce bagażowej tanich linii pisałem tu),

– tani bilet lotniczy oznacza często konieczność transferu na i z lotniska, a koszt takiego przejazdu bywa wyższy od ceny biletów lotniczych.

No i najważniejsze – Skandynawia zapiera dech w piersiach nie tylko wspaniałą przyrodą, cudownymi plenerami, znakomitą infrastrukturą, ale przede wszystkim cenami. Norwegia i Dania to kraje bardzo drogie. Nie bez kozery Polacy jeżdżą do tych krajów głównie w celach zarobkowych. W Skandynawii spędzimy niezapomniany weekend czy urlop, ale trzeba wziąć ze sobą sporo gotówki, bo wszystko jest tam kilkakrotnie droższe niż w Polsce. Sami oceńcie, czy i na ile opłaci Wam się taki wyjazd.

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!