Ścieżki
Mojego
Świata

Bagaż podręczny – od 15 stycznia 2018 r. nowe zasady w liniach lotniczych Ryanair

Znacie ten widok, gdy pasażerowie na siłę upychali walizki i torby w przedziale na bagaż podręczny w samolotach linii lotniczej Ryanair? Od jutra taki obrazek może przejść do historii. W życie wchodzą przepisy dotyczące liczby sztuk bagażu, jaki można wnieść na pokład. Co to oznacza dla pasażerów?

Tylko jedna sztuka bagażu podręcznego

Bagaż podręczny – od 15 stycznia będzie możliwe wniesienie na pokład jedynie jednej sztuki. Nie dotyczy to pasażerów, którzy kupując bilet lotniczy wykupią za kilka euro dodatkową opcję pierwszeństwa wejścia na pokład, czy też taryfy Plus, Flexi Plus & Family Plus.

Pasażerowie priorytetowi mogą więcej

Bagaż podręczny w ilości dwóch sztuk – dla wszystkich, którzy dopłacą do biletu za możliwość wejścia na pokład priorytetowo. Będą mogli wnieść do kabiny samolotu dwie sztuki bagazu: jedną o wymiarach 55x40x20 centymetrów i wadze do 10 kilogramów (mała walizka na kółkach) oraz drugą,. mniejszą, o wymiarach 35x20x20 centymetrów.

bagaż podręczny ścieżki mojego świata

Ile to kosztuje?

Dokonując rezerwacji na lot odklikujemy opcje, oferowane przez linie lotnicze, w tym właśnie pierwszeństwo wejścia na pokład (priority), które podwyższały, nierzadko znacznie, cenę biletu. Teraz to się zmieni. Opcję priority można kupić już 24 zł w trakcie rezerwacji biletu. Nic straconego, gdy to przeoczymy – Ryanair oferuje możliwość jej dokupienia maksymalnie do jednej godziny przed lotem. Koszt? 30 zł.

Na pokład mały bagaż podręczny

Jakie rozwiązanie linia przewidziała dla tych, którzy nie będą chcieli dopłacić 5 euro za możliwość wejścia priorytetowego? Będą mogli mogli wnieść na pokład tylko jeden mały bagaż podręczny. Jeśli mają drugi, większy, to zostanie on im odebrany przed bramkami, a następnie bezpłatnie przewieziony w luku bagażowym.

Leć z głową

Co się stanie, gdy nie mając pierwszeństwa wejścia na pokład nie zgodzimy się na przewóz bagażu w luku, bo np. czeka nas przesiadka w kolejnym porcie lotniczym i nie chcemy się spóźnić na samolot. Możemy w ogóle nie lecieć – w takiej sytuacji pasażer, który nie wyrazi zgody na to, by jego większy bagaż trafił do luku, może nie zostać wpuszczony na pokład. Co z biletem? Przepada, bez możliwości zwrotu kosztów. Szczegóły w tym linku.

Skąd taka zmiana? Przedstawiciele linii lotniczej tłumaczyli w mediach, że jedna bezpłatna sztuka bagażu na pokładzie ma przyspieszyć boarding i zmniejszyć tym samym opóźnienia, przede wszystkim na najbardziej popularnych trasach.

Limity w dół i jednocześnie w górę – takie rzeczy tylko w Ryanair

Warto pamiętać, że od września 2017 r. Ryanair zmienił wysokość opłaty za przewóz bagażu rejestrowanego. Dotychczasowa kwota 150 zł został obniżona do 105 zł. Jednocześnie wzrósł limit bagażu rejestrowanego. Dotychczas mógł ważyć 15 kg, a po zmianie przepisów limit ten został podniesiony do 20 kg. Jak na tle zmian w Ryanair wypada jego największy konkurent, jeśli chodzi o tanie loty, czyli Wizz Air?

Wizz Air przetarł szlaki

Już w października 2017 roku pasażerowie linii lotniczej Wizz Air doświadczyli nowej polityki bagażowej przewoźnika. Pasażerowie mogą wnieść na pokład samolotu linii Wizz Air bagaż podręczny w liczbie zaledwie jednej sztuki,  zawartej w cenie biletu. Bagaż podręczny w Wizz Air nie może przekraczać wymiarów 55x40x23 centymetrów i ważyć więcej niż 10 kg.  Dodatkowo Węgrzy obniżyli również limity wagowe dla bagażu rejestrowanego z 23 do 20 kilogramów. Szczegóły w tym linku.

***

Jak ta zmiana wpłynie na nasze podróże? Często podczas planowania eskapad nie przywiązujemy wagi do kwestii bagaży, a to przecież podstawowa sprawa. Teraz z pewnością wzrosną koszty biletów w Ryanair – wykupienie opcji pierwszeństwa jest bowiem niezbędne, gdy lecimy z przesiadką, a czas między naszym przylotem a naszym późniejszym odlotem nie jest za długi. Z drugiej strony skończyć się mogą przepychanki i nerwówka z upychaniem bagażu w schowkach. Dlatego planując wycieczki lotnicze w długie weekendy, pamiętajcie o tych zasadach.

A co do punktualności linii lotniczych, nie tylko Ryanair, to już temat na inną historię 😉

 

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!