Pomysł na najbliższy weekend w Gdańsku? Świątecznie, kolorowo i smacznie!

Pierwszy weekend grudnia przed nami i wszystko wskazuje na to, że dostarczy nam wielu atrakcji, związanych ze zbliżającymi się świętami. Jutro, jeśli kondycja mi pozwoli, bo nadal jeszcze choruje, postaram się po zajęciach w szkole podjechać do Parku Oliwskiego na odpalenie iluminacji, a w niedzielę odwiedzić otwierający się po remoncie Park Oruński. Tymczasem mogę jedynie zapowiedzieć to, co będzie działo się jutro w Gdańsku.

Rozkład jazdy na najbliższe dni przedstawia się niezwykle interesująco. Oprócz Jarmarku na Targu Węglowym, iluminacji na Głównym Mieście i Parku Oliwskim oraz powitania świętego Mikołaja i zapalenia lampek na choince, przygotowano kilka nowych niespodzianek. Są to między innymi 35-metrowa zjeżdżalnia z trzema torami saneczkowymi, łoś mówiący ludzkim głosem oraz przejazdy świątecznym tramwajem. Rozpoczęcie już w sobotę, 2 grudnia, Jarmarkiem Bożonarodzeniowym i świątecznymi iluminacjami w Oliwie oraz tradycyjną oliwską szopką z piasku.

SOBOTA, 2 grudnia

To przede wszystkim Jarmark, z roku na rok coraz piękniejszy. Tegoroczny jest wyjątkowy, bo przewidziano w nim wiele nowych atrakcji. Jedną z nich będzie:

Łoś Lucek, który zamieszka obok Wielkiej Zbrojowni w domku pod nazwą Siedlisko Łosia. Lucek ma niebanalny wygląd, prowadzi dzienny tryb życia (jest aktywny co 15 minut) i występuje jedynie na obszarze Targu Węglowego, mówi też po ludzku! Dzieciom i nie tylko na pewno się spodoba!

Anielski Młyn to serce Jarmarku – ośmiometrowa, trzypoziomowa szopka z ruchomymi figurami: Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych: Barbary, Mikołaja, Jana Nepomucena i Wojciecha. Wyrzeźbione w lipowym drewnie postaci wyszły spod ręki kociewskiego twórcy ludowego – Michała Ostoja-Lniskiego.

Magia Jarmarku – najbardziej bajecznym miejscem na Jarmarku będzie z pewnością zaprzężona w dwa renifery Zaczarowana Kareta, najbardziej zakręcona będzie Wenecka Karuzela z rumakami, najbardziej całuśnie będzie pod jemiołą, najbardziej kolorowo na ozdobionej dekoracjami wykonanymi przez dzieci Choince Młodych Gdańszczan, a najbardziej wyciszonym miejscem będzie Zagajnik z kapliczką. Wszędzie za to będzie można znaleźć piękne kadry do fotografii. A te najpiękniejsze zdjęcia warto zgłosić do udziału w konkursie fotograficznym Magia Jarmarku, bo na zwycięzcę czekać będzie nagroda.

Górka Lodowa tuż obok Siedliska Łosia – wysoka na cztery metry, wyposażona w trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów zimowa zjeżdżalnia. Konieczny do zjazdów sprzęt (sanki, kaski i ochraniacze) dostępny będzie w wypożyczalni. Na górce nie będzie bowiem można zjeżdżać na zwykłych sankach, ale za to będzie można z niej korzystać również przy dodatnich temperaturach. Kolorowe światła LED i świąteczna muzyka umożliwią zabawę również po zmroku (za trzy zjazdy zapłacimy 10 zł, wypożyczenie sprzętu w cenie). W jarmarkowe soboty odbywać się będą Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie w konkurencji na najlepszy czas zjazdu na sankach z górki lodowej.  W każdym z czterech cotygodniowych wyścigów udział weźmie 27 zawodników, z których do półfinału zakwalifikowanych zostanie dziewięciu, a do finału trzech. „Zwycięzca tygodnia” otrzyma tablet oraz bilety na przejazd kołem widokowym AmberSky dla całej rodziny, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca podwójne bilety na przejazd kołem. Udział w Mistrzostwach jest nieodpłatny, a startować może każdy! Zapisy odbywać się będą w dniu zawodów, w wypożyczalni sprzętu przy górce lub w kasie koła widokowego AmberSky. Organizatorem Mistrzostw jest AmberSky, a partnerem Gdański Ośrodek Sportu.

Stragany świątecznie – w tym roku będzie ich aż 100 – udekorowane będą nas kusić aromatycznymi specjałami z różnych zakątków świata. Wśród tegorocznych smakołyków warto zwrócić uwagę na cynamonowe i lukrowane obwarzanki, sękacze, pierniki, migdały w karmelu, miody, konfitury, smakowe herbaty, bakalie i przyprawy, do tego alzackie podpłomyki (laureat Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2017) oraz  austriackie sery, litewskie wędliny, wigilijne pierogi, hiszpańskie churrosy, węgierskie kurtosze, tureckie chałwy, sosy i pasty, likiery, nalewki, a nawet soki z tropikalnych owoców aceroli i gravioli. Rozgrzewać w mroźne dni będzie cydr z miodem i anyżem, bądź herbata z rumem i cytryną, albo grzane piwo z sokiem imbirowym, no i oczywiście grzaniec: korzenny z pomarańczą, miodowy z limonką i bezalkoholowy na miodzie  z witaminą C (wersja dla kierowców).  A na dzieci czekać będą herbatki owocowe i gorąca czekolada w wersji klasycznej albo z pomarańczą i dynią. Grzaniec  najlepiej smakuje w jarmarkowym, kolekcjonerskim kubku, co roku w innym wzorze i kolorze. Tym razem będziemy decydować: biały czy czerwony? Kubek można kupić i zabrać na pamiątkę do domu.

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP  zaoferuje rzeczy wyjątkowe, często jednoegzemplarzowe, w duchu eko i w duchu slow fashion. Odbędzie się w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP (wejście od ul. Piwnej i od strony Targu Węglowego). Miłośników nowoczesnego wzornictwa zachwyci eksponowana na aż 45 stoiskach interesująca oferta. Koniecznie trzeba tu zajrzeć! Fajne miejsce, niezobowiązujące i zgodne z najnowszymi trendami. Dla mnie to hit tego Jarmarku.

Gdański Jarmark to również okazja do akcji charytatywnej. Korzystając z karuzeli będzie można będzie pomóc ośmioletniej Alicji – podopiecznej Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza, prowadzonego przez Fundację Hospicyjną. Środki zbierane będą na sfinansowanie turnusu rehabilitacyjnego dla dziewczynki. Odwiedzając stoisko Fundacji Hospicyjnej w Wielkiej Zbrojowni można będzie datkami wesprzeć zakup przenośnego pulsoksymetru dla podopiecznych Hospicjum im. Dutkiewicza. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanych na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum. A nagrody laureatom wręczać będzie w sobotę, 16 grudnia sam Święty Mikołaj!

Sczegóły na stronie www.bozonarodzeniowy.gda.pl

Sobota to nie tylko Jarmark, ale i iluminacje, jaki wcześniej nie było.  Wśród nich, na Zielonym Moście, rozświetlony 20 tysiącami ledowych punktów 10-metrowy dźwig portowy, układający prezenty. Nawiązuje on do górujących nad miastem dźwigów stoczniowych, które są już stałym elementem gdańskiego krajobrazu.

Zupełnie nowa koncepcja iluminacji została przygotowana i zaprojektowana z myślą o Gdańsku i jego przestrzeniach. Poszczególne elementy dekoracji opowiadają barwną historię miasta, podkreślają jego unikatową architekturę, nawiązują do sylwetek wybitnych gdańszczan i lokalnych legend. Powstały na zamówienie i zostały dobrane w taki sposób, by mogły wydobyć i podkreślić wyjątkowy charakter poszczególnych lokalizacji. Wchodzących na ozdobiony plac Kobzdeja przywita chłopiec grający na bębenku rodem z powieści Güntera Grassa.

Po zmroku rozbłyśnie tu także sekstant i fotel Heweliusza.

Fanów selfie z pewnością ucieszy duża świetlista foto-rama z gdańskimi lwami oraz trójwymiarowe świetlne bramy, które staną w pobliżu Zielonej Bramy.

Świątecznie wyróżnione zostaną też atrakcje turystyczne Gdańska i charakterystyczne punkty miasta. Świetlny czar zapewni na Długim Targu rozświetlony Termometr Farenheita, natomiast przy ulicy Grobla, pomiędzy czterema lwami Fontanny Czterech Kwartałów, powstanie symboliczna świetlista rzeźba dawnej studni.

Zimową metamorfozę Gdańska uzupełnią rozłożyste ozdoby wiszące nad głowami przechodniów, przestrzenne dekoracje latarni przy ulicy Długiej i Długim Targu. Świąteczny blask zapewnią rozświetlone drzewa na Targu Drzewnym, w Parku Świętopełka. Odświętny zimowy wygląd dzięki dekoracjom latarniowym zyska także ulica Szeroka. Iluminację świąteczną miasta będzie można podziwiać aż do 6 lutego.

Iluminacje w Parku Oliwskim rozbłysną w również w sobotę, 2 grudnia, o godzinie 18:00. Odwiedzających Park Oliwski już od głównego wejścia przy ulicy Rybińskiego powitają świąteczne życzenia „Wesołych Świąt”, wplecione w figurę 6-metrowej świetlnej choinki. Sama brama również nabierze nowego blasku – charakterystyczne słupy zostaną podkreślone dekoracyjną zabudową z lampkami w tonie zimnym i ciepłym. Wprowadzenia w gwiazdkową atmosferę dopełnią imponujące, przestrzenne dekoracje w postaci świetlistych żyrandoli.

Istotny element iluminacji stanowią nowości – w tym roku aleje parkowe w kierunku ul. Grunwaldzkiej zyskają zupełnie niepowtarzalny, morski charakter. To wszystko dzięki 10 figurom świetlnych żaglowców, które będą przypominać te, w odległej historii cumujące w Porcie Gdańskim.

W tym roku uwagę zwiedzających park z pewnością przykują także rozświetlające mrok bramy – niektóre z nich zostaną wzbogacone złotymi motywami florystycznymi, inne świetlną kurtyną z efektem płynącej wody.

Powróci najchętniej fotografowana oliwska atrakcja, czyli efektownie rozświetlony szpaler drzew w Alejach Lipowych. Przy wejściu od ulicy Grunwaldzkiej pojawi się znany już mieszkańcom Trójmiasta ogromny świetlny napis GDAŃSK z błyszczącym, czerwonym sercem. Specjalne świąteczne zdobienie zyska też wejście przy ulicy Cystersów. Do zwiedzania ogrodów zachęcać będzie fantazyjna, wisząca dekoracja świetlna z roślinnym ornamentem i złocistym wypełnieniem.

Park Oliwski będzie otwarty w godz. 5.00-22.00. Ekspozycja iluminacji świątecznej: od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-22.00,  w soboty i niedziele w godz. 16.00-22.00, w Wigilię (24 grudnia) w godz. 16.00-2.00, podczas Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) w godz. 16.00-22.00.

Komunikacja miejska w okolicach Parku Oliwskiego:

W soboty, niedziele i święta w godz. 15.00-21.00 zwiększamy częstotliwość tramwajów linii 11 do co około 10-15 minut. W dzień powszedni tramwaje łącznie kursują co 4 minuty. Od godz. 21:00 do godz. 23:00 częstotliwość kursów tramwajów linii 6, 2, 12, 11 wynosi w dzień powszedni 10 minut.

Skoro jesteśmy w Oliwie, nie można nie wspomnieć o Bożonarodzeniowej Szopce z Piasku w Oliwie. To unikalna w skali kraju artystyczna inicjatywa realizowana przez Fundację Wspólnota Gdańska od 2013 roku. W tym roku szopka stanie w nowym miejscu: na Placu Inwalidów, naprzeciw wejścia do Parku Oliwskiego. Po raz pierwszy też wokół niej pojawią się „Świąteczne Smaki” – kramy z gastronomią.

Świąteczna gastronomia przy szopce z piasku działać będzie w godzinach: w dni powszednie 17.00-22.00, soboty, niedziele 16.00-22.00.

Uff, dużo tego jak na jeden dzień. Tymczasem przed nami cały grudzień! A kolejne atrakcje już w niedzielę, 3 grudnia, kiedy po długiej przerwie ponownie otwarty zostanie w całej okazałości Park Oruńskie!

Opr. na podstawie materiałów prasowych

fot. Dominik Paszliński, P. Wyszomirski, materiały prasowe, wizualizacje