Ścieżki
Mojego
Świata

Karta Mieszkańca dostępna od dziś. Co daje gdańszczanom jej posiadanie?

Gdańsk fot. Jakub Hoły

Karta Mieszkańca – co to takiego? Wystarczy zaledwie 1 zł oraz dowód osobisty wydany przez Prezydenta Miasta Gdańska, by stać się posiadaczem Karty Mieszkańca. Co to takiego? Karta Mieszkańca to nowy produkt Gdańskiej Organizacji Turystycznej, dedykowany osobom mieszkającym w Gdańsku bądź opłacającym tu podatki, który daje wiele korzyści.

Karta Mieszkańca – po co

Zacznijmy od tego, w jakim celu powstała Karta Mieszkańca? Jak mówią jej twórcy, ma ona zainteresować jak największą liczbę osób samym miastem, jak i szeroką ofertą instytucji miejskich. Użytkownik karty będzie miał możliwość bezpłatnego odwiedzenia obiektów kultury (muzeów, wystaw), sportu i rekreacji (np. mecze piłkarskie, basen), a tym samym poznania różnych atrakcji Gdańska i lepszego poznania samego miasta. Mając kartę można liczyć również na dodatkowe rabaty (zobaczcie film promocyjny Karty Mieszkańca).

Korzyści z Karty Mieszkańca 

Karta Mieszkańca
Karta Mieszkańca

– Chcemy pokazać mieszkańcom jak nasze Miasto zmieniło się w ciągu ostatniej dekady. Zaprosić ich do odwiedzenia miejsc, które budują naszą miejską tożsamość. Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum czy Stadion Energa Gdańsk – dzięki Karcie Mieszkańca będą dostępne dla każdego mieszkańca raz w roku za darmo. Dzięki takiej możliwości każda gdańszczanka i każdy gdańszczanin może odkryć te miejsca dla siebie, a potem regularnie do nich wracać wraz ze swoją rodziną czy znajomymi. Każdy z nas może być ambasadorem Gdańska – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska (cytat z mailingu, źródło: Urząd Miejski w Gdańsku). Brzmi to bardzo fajnie. Teraz konkrety: Karta Mieszkańca to pakiet usług, które obejmują bezpłatne korzystanie wybranych atrakcji z gdańskiej oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej. Posiadacz Karty może raz w roku bezpłatnie skorzystać z wybranych atrakcji. I to jest super sprawa. „TOP 10” karty obejmuje takie miejsca i atrakcje, jak Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum (do którego miałem kiedyś jednorazowy bezpłatny voucher, ale zabrakło mi czasu, by go zrealizować), Mecz Lechii Gdańsk, Gdański Ogród Zoologiczny, wejście na Wieżę Bazyliki Mariackiej, wejście na jedną z pływalni Gdańskiego Ośrodku Sportu, wejście na Lodowisko Miejskie (na Placu Zebrań Ludowych), wizytę w Muzeum Bursztynu – oddział MHMG, wizytę w Pałacu  Opatów – oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz w Muzeum Archeologicznym, a konkretnie w Domu Przyrodników oraz Piwnicy Romańskiej.

To jedna część oferty, zawartej na karcie. Druga obejmuje rabaty u komercyjnych partnerów karty, czyli konkretne zniżki na usługi, rekreacje i zakupy. Co podkreślają twórcy Karty Mieszkańca, ta oferta ma się wciąż poszerzać o kolejnych partnerów i instytucje.

Karta Mieszkańca a komunikacja miejska

Kolejna fajna sprawa: jeśli ktoś posiada Kartę Miejską ZTM (ja nie posiadam, jeżdżę na rowerze, ale moi uczniowie na pewno takie mają), to może dograć do niej pakiet Karty Mieszkańca za pomocą portalu www.jestemzgdanska.pl i korzystać z pełni przywilejów Karty Mieszkańca. Czyli można zakodować ją na karcie ZTM i mieć jedną kartę z tyloma możliwościami.

Jak zostać właścicielem takiej karty

Karta Mieszkańca powstała ona z myślą o osobach mieszkających w Gdańsku i kosztuje zaledwie symboliczną złotówkę. Wystarczy wypełnić prosty wniosek i wnieść opłatę w wysokości 1 zł. Kartę uzyskać każdy, kto spełnia choćby 1 warunek: jest zameldowana w Gdańsku, bądź rozlicza się z podatku dochodowego w Gdańsku, bądź opłaca w Gdańsku podatek od nieruchomości, bądź też opłaca w Gdańsku media związane z nieruchomością. To oznacza, że Kartę Mieszkańca mogą posiadać także osoby niezameldowane w Gdańsku, które tu jednak opłacają podatki.

Gdzie można można nabyć kartę

Karta Mieszkańca jest dostępna w autoryzowanych punktach sprzedaży:
1. Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Długie Ogrody (Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3, na parterze budynku przy ul. Nowe Ogrody 8/12)
2. Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej (ul. Długi Targ 28/29)
3. Informacja Turystyczna w tunelu przy dworcu PKP
4. Informacja Turystyczna i Lotniskowa w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy

EDIT: w tym linku aktualne miejsca odbioru kart!

Kartę można także zamówić elektronicznie na stronie projektu: www.jestemzgdanska.pl  i odebrać w jednym z punktów TOP 10. Tam również znajdują się szczegółowe informacje dotyczące Karty Mieszkańca.

Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała Kartę Mieszkańca na bazie dostępnej już od jakiegoś czasu systemu Karty Turysty. Jak podkreślają twórcy karty,  jest to technologicznie pionierskie rozwiązanie w skali Polski. Przygotowana oferta ma być konsekwentnie rozwijana o kolejne instytucje i podmioty kierujące swoją ofertę do mieszkańców, zarówno tę bezpłatną, jak i z rabatami.

Podsumowanie 

Moim zdaniem pomysł świetny, stwarzający duże możliwości promocji miasta wśród jego własnych mieszkańców. Pomimo funkcjonowania programów wspierających na szczeblu krajowym, jak m.in. Karta Dużej Rodziny, czy 500 plus, dla wielu rodzin bilet wstępu do muzeum czy zoo stanowi jednak spory wydatek w domowym budżecie. Sam oczywiście udam się po tę Kartę jak najszybciej i już mam pomysł, by z którąś z moich klas udać się na podstawie tejże karty bądź do Gdański Ogród Zoologiczny właśnie, bądź też do Europejskiego Centrum Solidarności. W końcu odkrywać świat powinno się zacząć od własnego podwórka – czasem wizyta w miejscu na co dzień mijanym, a nieznanym, bywa prawdziwą przygodą, do tego ciekawszą, niż najwymyślniejsze czasem zagraniczne eskapady.

(Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku)

Czytaj również inne moje teksty:

  • o wymianie Karty Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem – czytaj tu
  • o bezpłatnych przejazdach w ramach Karty Mieszkańca – czytaj tu
  • o bagażu podręcznym na liniach Easy Jet – czytaj tu
  • o chorobach w czasie podróży – czytaj tu
  • o podróżowaniu samolotem w okresie pandemii Covid-19 – czytaj tu
  • o bagażu podręcznym w samolocie – czytaj tu
  • szukasz pomysłu na majówkę czy długi weekend w innym terminie? Sprawdź moje propozycje – czytaj tu
Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!