Ścieżki
Mojego
Świata

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, czyli największa tragedia XX wieku w nowej odsłonie. Jedno słowo ciśnie się na usta po obejrzeniu tej wystawy; wstrząsające. To określenie najlepiej definiuje ekspozycję w otwartym zaledwie kilka godzin temu, 23 marca 2017 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W taki sposób chyba nikt wcześniej nie opowiedział dziejów tego, co określamy jako największa tragedia XX wieku. A przecież historię II wojny znamy bardzo dobrze. Wiemy, kto ją zaczął, kto skończył, co stało się z Polską po 1945 roku i mamy świadomość, że konsekwencje tego najgorszego w skali świata konfliktu odczuwamy do dziś. Jednak wystawa w Gdańsku ukazuje to wszystko w wyjątkowy sposób.

Wojna na wyciągnięcie ręki

Wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku sięga dalej i głębiej, do genezy konfliktu, kilkadziesiąt lat wcześniej, przed 1939 rokiem. Opisuje, jak powstały w Europie totalitaryzmy, kto i w jaki sposób wyciągnął na światło dzienne ksenofobie, nietolerancję i podniósł to do rangi narodowej ideologii. Brzmi znajomo? Niestety, takie tendencje znów dochodzą do głosu nie tylko w Europie… I choć powtórka z 1939 roku raczej nam nie grozi, podczas oglądania wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma się wrażenie, że niektóre zdjęcia, np. maszerujących włoskich faszystów nie powstały ponad 70 lat temu we Włoszech, a współcześnie, w Warszawie czy Wrocławiu.

Świadectwa ludzkiego zła

Moim zdaniem, ta wystawa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pokazuje nie tyle historię konfliktu, co świadectwo tego, jak zły potrafi być człowiek. Dlatego jest tak wstrząsająca, bo opowiada prawdę o nas samych. Niewiele trzeba: trochę naciąganej ideologii, kilka populistycznych haseł,  nieco „igrzysk dla ludu” w postaci dodatkowych benefitów, by przekonać co niektórych, że to, co do tej pory było białe, jest czarne.

Tragedia bez precedensu w dziejach ludzkości

Patrząc na zdjęcia mordowanych Polaków, Żydów, Jugosłowian, na spalone ciała mieszkańców Drezna, na zdjęcia dzieci, które nie przeżyły wojny, widziałem to wszystko, co oglądałem w telewizji i czytam w prasie na co dzień. Nic się nie zmieniło. Wojna wciąż trwa, rozgrywa się na różnych poziomach i choćbyśmy wznieśli najpiękniejsze muzea, skomponowali najbardziej wyrafinowane wystawy, nie oszukamy samych siebie i tkwiącego w nas zła, stanowiącego – niestety – istotę człowieczeństwa. W końcu największa tragedia XX wieku to od początku do końca dzieło człowieka…

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. atrakcja, jakiej jeszcze nie było

Wyrzuciłem z siebie trochę osobistych emocji, z którymi oczywiście nie musicie się zgadzać. Zapraszam do fotorelacji z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które – mam nadzieję i oby tak się stało – będzie jedną z największych atrakcji stolicy Pomorza. Na początek: sam budynek muzeum. Cóż, drugiego takiego ze świecą szukać. Po Teatrze Szekspirowskim i Europejskim Centrum Solidarności Gdańsk ma kolejny budynek – ikonę!

Niezwykła architektura opowiadająca historię zła

Nowoczesna sylwetka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i surowe, minimalistyczne wnętrza ze ścianami jakby wykutymi w betonie – trudno inaczej wyobrazić sobie lepsze tło dla prezentowanej to tematyki, jaką jest największa tragedia XX wieku. Dla mnie forma architektoniczna i wnętrza absolutnie zachwycające.

Schody wiodące do koszmaru wojny

Ekspozycja znajduje się na poziomie minus 3. Można tu zejść schodami lub zjechać windą. Polecam zejście po schodach – robią niesamowite wrażenie i są znakomitym wstępem do tego, co zobaczymy na wystawie.

Bombka ze swastyką i kult wodza

Bombki na choinkę ze swastyką? Czemu nie, w hitlerowskich Niemczech miały rację bytu. Podobnie jak publikacje szkalujące Żydów, włącznie z bajkami dla dzieci. Przeraził mnie ten poziom manipulacji, wyjątkowo agresywnej. Czasy się zmieniły, ale niektóre rzeczy niestety nie. Co najgorsze, wciąż jesteśmy na takie manipulacje niestety podatni…

Największa tragedia XX wieku – w muzeum odtworzono polską ulicę z lat 30-tych!

W jednej z sal Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odtworzono ulicę polskiego miasta z lat 30-tych. To prawdziwa podróż w czasie i jedna z największych atrakcji muzeum. Przy uliczce znajduje się kilka sklepów oraz kino, w nim – puszczono fragment filmu ze zmarłym w radzieckiej niewoli Eugeniuszem Bodo. Patrząc na śpiewającego aktora trudno uwierzyć, że umarł z głodu i chorób. To bardzo wymowny przykład na okrucieństwo wojny. To sprawa, że największa tragedia XX wieku jest jeszcze bardziej dojmująca…

Na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej nie mogło zabraknąć historii Wolnego Miasta Gdańska, ani roli, jaką nasze miasto odegrało przed rozpoczęciem II wojny światowej. O dreszcz przyprawia to, co działo się na tak dobrze znanych nam ulicach przed ponad 78 laty.

Śmierć, którą niesie wojna

Śmierć to nieodłączna część wojny. Tu, w Muzeum II Wojny Światowej jest obecna na każdej ekspozycji. Wręcz krzyczy do widza. Nie, na wojnie nie giną tylko żołnierze. Giną cywile, dzieci, które nie miały szansy dorosnąć, które nie poznały innego życia niż to, pełne strachu i zniszczenia. To trzeba tu przeżyć, przyjść, zobaczyć, przeczytać i dotknąć, bo żadne słowa nie oddadzą emocji, które się czuje patrząc na twarze niewinnych ofiar wielkiej polityki.

Co czułem, stojąc przed mapą Polski podzielonej po 1939 roku między Niemcy i Rosję? Bezsilność…

Głód to przerażająca rzecz. Śmierć głodowa podczas wojny nie zaskakiwała, bo Niemcy odcinali dostawy m.in. żywności, eksterminując tym samym cywilów. W muzeum głodowi poświęcono sporo miejsca, to jeden z najbardziej wstrząsających elementów wystawy. Trzeba tu przyjść i to zobaczyć na żywo, zdjęcia tego nie oddadzą.

Byłem w wielu muzeach, na wielu wystawach dotyczących działań wojennnych, ale żadna z placówek nie opowiadała o tym kataklizmie uwzględniając wszystkie jego aspektów, tak jak ma to miejsce tutaj.

Nie mogło tu zabraknąć tematyki obozowej ani mordów na polskich oficerach, dokonanych przez Rosjan. Rodziny pomordowanych udostępniły muzeum pamiątki po ojcach, braciach, mężach, którzy stracili życie w Katyniu, Bykowni czy Smoleńsku. Ich śmierć wyryła głębokie piętno na powojennej Polsce. Największa tragedia XX wieku w wyjątkowy sposób dotknęła nasz kraj.

Zagłada Żydów była jednym z głównych celów Hitlera, ale Żydzi ginęli nie tylko z rąk niemieckich. Patrząc na zgromadzone zdjęcia tych ludzi trudno uwierzyć, że wszyscy oni zginęli podczas wojny. Ich śmierć niejednokrotnie była przerażająca…

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – kilka godzin to za mało na wystawę

Kilka godzin to za mało, by dokładnie obejrzeć wystawę. Tysiące zgromadzonych eksponatów, dziesiątki, jeśli nie setki materiałów multimedialnych sprawiają, że spokojnie można tu spędzić cały dzień. Dlatego planując tu wizytę – uwaga, latem możliwe kolejki w kasach – lepiej zarezerwować sobie kilka godzin. Najwięsza tragedia XX wieku wymaga czasu, by w pełni poznać wszystkie jej aspekty.

Co, jak i kiedy – co musisz wiedzieć o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, by je obejrzeć?

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku mieści się przy placu Władysława Bartoszewskiego 1, w Gdańsku. Z daleka zobaczycie charakterystyczną bryłę budynku. Placówka znajduje się w samym centrum Gdańska, nieopodal Motławy i ważnych dla historii miejsc, jak m.in. gmach Poczty Polskiej, Stocznia Gdańska oraz Sala BHP. Muzeum jest dobrze skomunikowane ze Śródmieściem i innymi dzielnicami miasta.

Jak i czym dojechać?

Dotrzecie do muzeum:

 • na piechotę, spacerem – dojście do Muzeum z Dworca Głównego czy ul. Długiej to ok. 15 minut,
 • autobusem komunikacji miejskiej, konkretnie linią 130 – przystanek „Muzeum II Wojny Światowej”,
 • rowerem – muzeum posiada stojaki, przy których można zaparkować pojazd,
 • samochodem – dla zmotoryzowanych przygotowano ponad 140 miejsc postojowych, w tym 10 dla osób z niepełnosprawnościami.

Godziny i dni otwarcia muzeum

Muzeum jest czynne:

 • w miesiącach wrzesień-czerwiec: wtorek-niedziela w godzinach: 10:00-18:00,
 • w miesiącach lipiec-sierpień: wtorek-niedziela w godzinach: 10:00-20:00.
 • Uwaga! W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.

Kasy Muzeum są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum w godzinach:

 • wrzesień-czerwiec: 9:30-17:00
 • lipiec-sierpień: 9:30-19:00

Muzeum jest nieczynne w 2022 r. w dniach:

 • 1.01 sobota Nowy Rok
 • 6.01 czwartek Trzech Króli
 • 16.04 sobota Wielkanocna
 • 17.04 niedziela Wielkanocna
 • 18.04 poniedziałek Wielkanocny
 • 16.06 czwartek Boże Ciało
 • 15.08 poniedziałek Wniebowzięcie NP
 • 01.11 wtorek Wszystkich Świętych
 • 24.12 sobota Wigilia
 • 25.12 niedziela Boże Narodzenie
 • 26.12 poniedziałek Boże Narodzenie
 • 31.12 sobota Sylwester

Po ile bilety?

WYSTAWA GŁÓWNA (Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci):

 • normalny – 25 zł
 • ulgowy – 18 zł
 • rodzinny – 60 zł (2 dorosłych i maksymalnie 2 dzieci do 19 lat)
 • grupowy normalny – 25 zł (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)
 • grupowy ulgowy – 18 zł (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie)

Uwaga! Zwiedzanie wystawy głównej zaleca się z audioprzewodnikiem – 10 zł (dostępny w kasie muzeum). Audioprzewodnik jest dostępny w 6 wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej. Tourguide – 5 zł (urządzenie do grupowego zwiedzania z przewodnikiem; dostępny w kasie muzeum po uprzedniej rezerwacji)

WYSTAWA CZASOWA

 • Cena za bilet wstępu – 5 zł

BILET ŁĄCZONY (WYSTAWA GŁÓWNA + WYSTAWA CZASOWA)

 • Cena za bilet normalny – 27 zł
 • Bilet ulgowy – 20 zł

Opcja nie obowiązuje w przypadku biletów rodzinnych.

BILET ŁĄCZONY (WYSTAWA GŁÓWNA + TARAS WIDOKOWY OLIVIA STAR ORAZ OLIVIA GARDEN)

 • cena za bilet wstępu – 35 zł

Bilet ważny 7 dni od daty zakupu. Taras widokowy Olivia Star nie jest częścią budynku Muzeum II Wojny Światowej.

KINO MUZEUM

 • Bilet normalny – 16 zł
 • Bilet ulgowy – 13 zł

Komu ulga, dla kogo wstęp bezpłatny?

BILETY ULGOWE NA WYSTAWĘ GŁÓWNĄ PRZYSŁUGUJĄ

 • uczniom, studentom do 26 roku życia, doktorantom ― na podstawie legitymacji szkolnej, studenckiej bądź doktoranckiej;
 • nauczycielom szkół, placówek oświaty ― na podstawie dokumentu uprawniającego do ulgi;
 • wychowawcom zakładów poprawczych, domów dziecka, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, schronisk dla nieletnich ― na podstawie dokumentu uprawniającego do ulgi;
 • seniorom powyżej 65. roku życia ― na podstawie dokumentu potwierdzającego wiek;
 • emerytom, rencistom, osoby niepełnosprawnym wraz z opiekunami ― na podstawie legitymacji;
 • osobom fizycznym odznaczonym odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, odznaką honorową „Zasłużony działacz kultury”, „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, lub tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej” ― za okazaniem odznaki/dokumentu uprawniającego do ulgi;
 • posiadaczom Karty Turysty – za okazaniem Karty Turysty;
 • posiadaczom Karty do kultury – za okazaniem Karty do kultury;
 • posiadaczom legitymacji Honorowego Dawcy Krwi – za okazaniem legitymacji Honorowego Dawcy Krwi;
 • posiadaczom Karty Wolontariusza Korpusu Solidarności.

KARTA DUŻEJ RODZINY

 • Osobie dorosłej posiadającej Kartę Dużej Rodziny przysługuje ulgowy bilet wstępu na wystawę stałą.
 • Dzieci i młodzież posiadający Kartę Dużej Rodziny w wieku do lat 18 (włącznie) uprawnione są do otrzymania darmowego biletu.
 • Zniżki, o których mowa powyżej, nie łączą się z innymi zniżkami/promocjami będącymi w ofercie Muzeum.

BEZPŁATNE BILETY NA WYSTAWĘ GŁÓWNĄ PRZYSŁUGUJĄ:

 • osobie fizycznej odznaczonej Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem Odrodzenia Polski ― na podstawie odznaki/dokumentu uprawniającego do ulgi;
 • osobie fizycznej odznaczonej Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ― na podstawie odznaki/dokumentu uprawniającego do ulgi;
 • pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów ― na podstawie legitymacji;
 • kombatantom – na podstawie legitymacji/zaświadczenia;
 • osoby represjonowane z powodów politycznych, działacze opozycji antykomunistycznej ― na podstawie legitymacji / dokumenty uprawniającego do ulgi;
 • członkowie Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) ― za okazaniem Membership Card ICOM, Membership Card ICOMOS;
 • posiadaczom Karty Polaka ― za okazaniem Karty Polaka;
 • dzieciom do lat 7 ― na podstawie dokumentu potwierdzającego wiek;
 • kombatantom II wojny światowej ― na podstawie legitymacji kombatanckiej bądź zaświadczenia;
 • dzieciom z domów dziecka, zakładów poprawczych, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, schroniska dla nieletnich ― na podstawie dokumentu uprawniającego do darmowego biletu;
 • inwalidom wojennym ― na podstawie legitymacji/zaświadczenia;
 • Honorowym Obywatelom Gdańska ― na podstawie dokumenty poświadczającego posiadanie tytułu;
 • dziennikarzom ― na podstawie legitymacji służbowej (konieczna wcześniejsza rezerwacja mailowa: rzecznik@muzeum1939.pl);
 • opiekunom grup zorganizowanym przy zakupie biletu grupowego (1 opiekun na 10 osób);
 • darczyńcom Muzeum II Wojny Światowej wraz z członkami rodziny;
 • certyfikowanym przez Muzeum II Wojny Światowej przewodnikom ― na podstawie identyfikatora wydanego przez Muzeum II Wojny Światowej.
 • weteranom i weteranom poszkodowanym – na podstawie legitymacji/zaświadczenia;
 • posiadaczom Gdańskiej Karty Mieszkańca (raz w roku);
 • posiadaczom Gdyńskiej Karty Mieszkańca (raz w roku);
 • posiadaczom Ogólnopolskiej Karty Seniora – na podstawie legitymacji/karty.

Czytaj również

Podoba Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!