Izrael, 9-19 lipca 2016, Twierdza Masada, En Gedi, Morze Martwe

Czymże byłby wyjazd do Izraela i Autonomii Palestyńskiej bez żelaznych punktów pobytu w tym kraju, takich jak Twierdza Masada i oaza En-Gedi? Wiele biur oferuje po bardzo atrakcyjnych cenach całodniową wyprawę w te miejsca oraz nad Morze Martwe – jeden z najbardziej zasolonych akwenów świata (stężenie soli w zbiorniku wynosi ok. 231 promili).

Kilka słów o samym Morzu Martwym: warto zobaczyć to wyjątkowe miejsce, ponieważ wysoka temperatura i parowanie oraz pobór wody z Jordanu powodują, że jego powierzchnia ciągle się zmniejsza i niestety wysycha… Jest to też najniżej położony obszar na powierzchni naszej planety – najgłębsza depresja w tektonicznym rowie Jordanu – 422 m ppm. Powietrze tu ma też niesamowite właściwości, dochodzi tu bowiem minimalna ilość promieni UV, co sprawia, że ekspozycja na słońce nad Morzem Martwym nie grozi poparzeniem. Do tego dodajmy najwyższe ciśnienie na Ziemi, a co za tym idzie jest też największe stężenie tlenu. Można więc bez przesady nazwać to miejsce jednym z największych naturalnych uzdrowisk.

Moją wycieczkę zaplanowałem wcześniej, jeszcze w Polsce, ale możecie równie dobrze zapytać o wyjazd w każdym niemal hotelu i hostelu w Jerozolimie czy Tel-Awiwie, ceny bowiem zmieniają się i są dość konkurencyjne. Ja zapłaciłem dokładnie 272 złote czyli 252 NIS, pojechałem tym razem z grupą zorganizowaną z firmą Abraham Tours, https://abrahamtours.com/ Wycieczka trwała od 07.00 do 18.00, przejazd odbywał się klimatyzowanym busem, zapewniona była opieka przewodnika, a w programie: zwiedzanie twierdzy Masada, wycieczka w oazie En-Gedi oraz kąpiel w Morzu Martwym.

Imponująca Twierdza Masada jest dostępna zarówno piechotą, szlakiem nazywanym „Wężowa Droga” jak i kolejką górską. Przy bardzo wysokich temperaturach w południe i bardzo dużym nasłonecznieniu zdecydowanie polecana jest ta druga opcja. Twierdza znajduje się na terenie Parku Narodowego Masada. Wstęp kosztuje 28 NIS, dla dzieci 14 NIS, w grupach powyżej 30 osób zazwyczaj zorganizowanych 23 NIS. Park jest czynny w lecie od niedzieli do czwartku oraz w soboty w godzinach 08.00-17.00 i w piątki 08.00-16.00, w zimie od niedzieli do czwartku i w soboty w godzinach 08.00-16.00 i w piątki 08.00-15.00. Wjazd wagonikami kolei linowej w cenach dla dorosłych 74 NIS w obie strony albo 56 NIS jeśli ktoś zdecyduje się wjechać a następnie potem zejść na dół „Wężową Drogą”. Koszt wjazdu kolejką trzeba doliczyć do kosztów wycieczki. Samo wejście Wężową Drogą kosztuje 28 NIS. Widoki na rów tektoniczny Doliny Jordanu i Morze Martwe nierównane! Jak i z wierzchołka masywu górskiego, na którym jest położona sama twierdza.

Parę słów o tym niezwykłym miejscu, jaki jest Masada: wg Józefa Flawiusza, pierwsze umocnienia na tym obszarze postawiono z inicjatywy Arcykapłana Jonasza, który nazwał to miejsce Masada czyli twierdza. Pod koniec pierwszego wieku p.n.e. Herod zbudował fortecę na Masada z zamiarem ochrony swojego królestwa od zewnętrznych wrogów, a także, aby chronić go przed wrogami we własnym kraju. Wewnątrz twierdzy wzniósł wystawny kompleks pałacowego łaźnie,  ogromne cysterny z wodą oraz kazamaty. Anegdota głosi, że za lokalizacją przemawiały też warunki klimatyczne – w Jerozolimie Herodowi było podobno… za zimno 🙂

W okresie Wielkiego Buntu, który wybuchł w 66 naszej ery Masada został przejęta przez grupę rebeliantów, zwany przez Józefa Flawiusza Sicarii (ze względu na krótkie sztylety – Sica ukryte w ubraniach). Do rebeliantów dołączyli też powstańcy, którzy opuścili Jerozolimę, w tym Eleazar Ben Yair, który stał się dowódcą.

W 73 lub 74 ne, po podboju Jerozolimy, rzymska armia przybyła do Masady i przystąpiła do oblężenia twierdzy. Prowadzeni przez lidera Flaviusa Silve, rzymscy żołnierze zbudowali osiem obozów i grobli (oblężenie ściany) otaczające góry. W ciągu kilku miesięcy, Rzymianie zbudowali także wał na zachodzie góry, który osiągnął mury Masady. Gdy obrońcy Masady sobie sprawę, że nie ma nadziei, wybrali śmierć ponad zniewolenie. Według Józefa Flawiusza, który opisał ostatnie godziny rywali w najdrobniejszych szczegółach, tylko dwie kobiety i pięcioro dzieci, którzy znaleźli kryjówkę, pozostali przy życiu. Reszta – około 960 osób – popełniła zbiorowe samobójstwo.

Kompleks twierdzy jest niezwykle rozległy. Niestety, mało tu pozostałości po świetności obiektu, ale warto odwiedzić stanowiska archeologiczne i niesamowite punkty widokowe. Takich widoków, jakie się stąd nie rozciągają, szybko się nie zapomni.

Oto pozostałości północnego pałacu – środkowej i dolnej jego części.

Widok z jednej z krawędzi masywu Twierdzy Masada oraz pozostałości cystern na wodę.

Okolica Twierdzy jest pustynna, spalona słońcem, temperatury w tej okolicy należą do najwyższych na Ziemi. Kiedyś odnotowano w Dolinie jordanu aż +54 stopnie Celsjusza… Podczas mojego pobytu było chyba tylko niewiele mniej. Rosną tu pojedyncze krzewy i sukulenty. W pobliżu są też doliny potoków epizodycznych, które wypełniają się wodą i błotem po zimowych opadach na wysoczyźnie.

Z kolejnego przystanku na trasie, kilkadziesiąt km od Masady warto odbyć spacer około 30 minut do słynnej oazy En-Gedi. Wejście do rezerwatu przyrody kosztuje : 27 NIS oraz 14 NIS dla dzieci. Rezerwat jest otwarty dla zwiedzających między kwietniem i wrześniem 08.00-17.00 i od października do marca 08.00-16.00

Są tu też oznakowane bardzo dobrze, a nawet na paru odcinkach ubezpieczone trasy, które pozwalają osiągnąć nie tylko wodospad Dawida, ale też dojść do jedynych w tej okolicy źródeł wody pitnej. Możliwe dla bardzo wytrwałych (w tym upale) jest również wejście na wierzchołek En-Gedi – to kilkaset metrów wspinaczki (pamiętać należy o zabraniu ze sobą dużej ilości wody pitnej, podejście w 40-stopniowym upale jest bardzo wyczerpujące. Autor wie o czym mówi, bo doszedł tam właśnie z resztką wody 🙂

Oto słynny wodospad Dawida i dojście do źródeł doliną En-Gedi.

Podejście kilkaset metrów do źródeł i na szczyt En-Gedi jest niezwykle malownicze, a szlak nawet ubezpieczony poręczą 🙂 Temperatura przekraczała grubo 40 stopni, cienia próżno było szukać…

Po wrażeniach z Masady i wyczerpującej wizycie w oazie, nadszedł czas na Morze Martwe, jeden z najbardziej słonych zbiorników na naszej planecie. „Kąpiel”, a w sumie leżakowanie na tafli wody dostarcza niezwykłych wrażeń. Ponad 230 promilowe zasolenie sprawia, iż zatonięcie jest niemożliwe, natomiast bardzo realne jest zagrożenie dla oczu i otwartych zranień na skórze (uwaga, w razie dostania się nawet małej ilości tej wody natychmiast należy przemyć oczy słodką wodą inaczej ból i pieczenie może być nie do zniesienia, współtowarzysze wyprawy głównie popiskiwali z bólu, gdy woda wdarła im się do obtartych niedobranym obuwiem stóp). Woda dla zmian skórnych, różnych przewlekłych stanów, może mieć walory lecznicze (o ile nie są to oczywiście otwarte rany). Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Należy też uważać na zdradliwe prądy powietrzne i wiatr, który zbyt zrelaksowanych amatorów leżakowania na tafli Morza Martwego może ponieść na środek akwenu. Powrót w tych warunkach mógłby się okazać niezwykle kłopotliwy, o ile w ogóle możliwy 🙂

Jeśli zachowamy kilka podstawowych zasad, kąpiel w Morzy Martwym po wysmarowaniu się słynnym „błotem” z zawartością bituminów i wielu minerałów będzie przeżyciem jedynym w swoim rodzaju 🙂 Polecam!!!

Jedna z niewielu już plaż nad Morzem Martwym, z powodu zanikania zbiornika tworzą się w okolicy zapadliska (sinkholes), niezwykle niebezpieczne, gdyż pod spodem, pod cienką warstwą skał jest stężona solanka. Pamiętajcie, tu nie da się pływać i wchodząc do wody, która bardziej przypomina płynną sól, lepiej nie mieć świeżych otarć czy ran.

Wycieczka niezapomniana, wrażenie w zasadzie nie do opisania. Upał dodawał swoistego uroku tej wyprawie. Co trzeba mieć ze sobą jadąc tu? Czapeczkę z daszkiem, przewiewne ubranie, odpowiedni zapas wody, wygodne buty i trochę kondycji, by móc pochodzić po szlakach, szczególnie w En-Gedi. W takie zimowe, mroźne dni, jakich styczeń 2017 roku na nie szczędzi, wspomnienie błogiego ciepła na skórze jest bezcenne 🙂